RINZASIP® cu vitamina C

Băutura caldă 1 RINSASIP® cu vitamina C ajută la eliminarea principalelor simptome ale frigului și ale gripei. Datorită produsului său, acidul ascorbic, ajută la restaurarea organismului de apărare pentru a lupta împotriva bolii.

Descrierea medicamentului

Preparatul RINZASIP® cu vitamina C are 3 gusturi diferite: portocale, lămâie, coacăze negre.

Praf de portocale RINZASIP® cu vitamina C are o nuanță de la portocaliu deschis la portocaliu. Există pete albe și portocalii. Pulberea de coacăză neagră pentru prepararea băuturilor calde are o culoare variind de la roșu roz la roz. Pot apărea bloturi roșii și albe. Lămâie pulbere - de la galben deschis la galben, cu stropi albe și galbene.

structură

RINZASIP® cu vitamina C (1 plic, 5 g) conține următoarele substanțe.

activă:

  • 750 mg paracetamol;
  • 200 mg de vitamina C;
  • 30 mg cofeină;
  • 10 mg clorhidrat de fenilefrină;
  • 20 mg maleat de feniramină.

auxiliare:

  • portocală: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3062,5 mg zaharoză, 7,5 mg colorant galben "apus de soare" (E110), 150,0 mg aromă de portocală;
  • acid citric: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3136,0 mg zaharoză, 1,0 mg colorant galben "chinolină" (E104), 83,0 mg aromă de lămâie;
  • coacăz negru: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 2915,0 mg zaharoză, 4,0 mg colorant "Azorubin" (E122), 166,7 mg aromă de fructe "Tutti Frutti" ", 66,7 mg de aromă de zmeură, 66,7 mg de aromă de coacăză neagră.

Prețul RINSASIP® cu vitamina C în diferite farmacii rusești poate varia ușor. În principiu, costul depinde de regiunea în care produsul va fi vândut. Citiți prețurile medii de pe piață aici. Pentru a clarifica costul specific al RINZASIP® cu vitamina C, pentru a obține informații actuale despre disponibilitatea fondurilor și unde să le cumpărați mai ieftin, puteți să vă aflați în rețeaua de farmacii din întreaga Rusie.

Băutura caldă 1 RINSASIP® cu vitamina C ajută la eliminarea principalelor simptome ale frigului și ale gripei. Datorită produsului său, acidul ascorbic, ajută la restaurarea organismului de apărare pentru a lupta împotriva bolii.

Descrierea medicamentului

Preparatul RINZASIP® cu vitamina C are 3 gusturi diferite: portocale, lămâie, coacăze negre.

Praf de portocale RINZASIP® cu vitamina C are o nuanță de la portocaliu deschis la portocaliu. Există pete albe și portocalii. Pulberea de coacăză neagră pentru prepararea băuturilor calde are o culoare variind de la roșu roz la roz. Pot apărea bloturi roșii și albe. Lămâie pulbere - de la galben deschis la galben, cu stropi albe și galbene.

structură

RINZASIP® cu vitamina C (1 plic, 5 g) conține următoarele substanțe.

activă:

  • 750 mg paracetamol;
  • 200 mg de vitamina C;
  • 30 mg cofeină;
  • 10 mg clorhidrat de fenilefrină;
  • 20 mg maleat de feniramină.

auxiliare:

  • portocală: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3062,5 mg zaharoză, 7,5 mg colorant galben "apus de soare" (E110), 150,0 mg aromă de portocală;
  • acid citric: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3136,0 mg zaharoză, 1,0 mg colorant galben "chinolină" (E104), 83,0 mg aromă de lămâie;
  • coacăz negru: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 2915,0 mg zaharoză, 4,0 mg colorant "Azorubin" (E122), 166,7 mg aromă de fructe "Tutti Frutti" ", 66,7 mg de aromă de zmeură, 66,7 mg de aromă de coacăză neagră.

Prețul RINSASIP® cu vitamina C în diferite farmacii rusești poate varia ușor. În principiu, costul depinde de regiunea în care produsul va fi vândut. Citiți prețurile medii de pe piață aici. Pentru a clarifica costul specific al RINZASIP® cu vitamina C, pentru a obține informații actuale despre disponibilitatea fondurilor și unde să le cumpărați mai ieftin, puteți să vă aflați în rețeaua de farmacii din întreaga Rusie.

Conform instrucțiunilor de utilizare medicală a RINZASIP® cu vitamina C, medicamentul trebuie administrat oral. Conținutul unui plic trebuie turnat într-un pahar, se toarnă apă fiartă fierbinte și se amestecă până se dizolvă complet. Opțional, puteți adăuga miere sau zahăr. Copii peste 15 ani și adulți pot lua un plic de până la 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de 4-6 ore. Doza maximă - 4 plicuri pe zi. Dacă simptomele persistă, trebuie să revedeți un medic.

Pulberea RINZASIP® cu vitamina C este prescrisă ca parte a tratamentului simptomatic al răcelii, gripei, infecțiilor virale respiratorii acute (sindroame febrile și durere, rinoree). Agentul combinat are acțiune analgezică, antipiretică și antihistaminică. Din acest motiv, se elimină principalele simptome ale frigului și ale gripei. Ca parte a mijloacelor - analgezice non-narcotice paracetamol, care are efecte antipiretice și analgezice.

Pheniramină ajută la eliminarea pruritului în gât, ochi și nas, pentru a elimina hiperemia și umflarea membranelor mucoase ale cavității nazale, sinusurilor paranasale și nazofaringei. Cofeina sporește efectul analgezic al paracetamolului 2. Fenilefrina produce un efect moderat vasoconstrictor și, de asemenea, ajută la reducerea umflăturilor și roșeață a membranelor mucoase ale sinusurilor paranazale și ale tractului respirator superior. Acidul ascorbic consolidează sistemul imunitar și sporește rezistența organismului la efectele factorilor de mediu negativi.

Rinza: instrucțiuni de utilizare - tablete

Unul dintre medicamentele combinate pentru tratarea răcelii este Rinza: compoziția medicamentului include nu numai paracetamolul, care sa stabilit de mult în piața farmaceutică ca analgezic și antipiretic sigur, dar și ca cafeină. Includerea acestora în "Rinza" - nu întâmplător. Cofeina îmbunătățește absorbția substanțelor active ale diferitelor medicamente și stimulează sistemul nervos în timpul bolii. Deoarece infecțiile respiratorii acute și gripa sunt însoțite de un complex de simptome neplăcute, este important ca un medicament să combine substanțe pentru a elimina complet fenomenele dureroase.

"Rinza": compoziția medicamentului

În plus față de paracetamol (500 mg) și cofeină (30 mg), comprimatele de Rinza conțin clorhidrat de fenilefrină (10 mg) și clorfenamină (2 mg), precum și excipienți:

  • enterosorbenți pe bază de dioxid de siliciu și povidonă;
  • componente obligatorii - amidon, stearat de magneziu, carboximetil amidon (KMK), talc;
  • conservant E218, colorant roz.

Medicamentul este disponibil în două forme: sub formă de tablete de nuanță roz cu risc și pudră în plic.

Depozitarea medicamentului trebuie efectuată într-un loc uscat la negru, departe de copii, la o temperatură de cel mult 25 de grade și nu mai mult de 3 ani.

"Rinza" - din ce ajută?

Fiecare componentă a medicamentului joacă un rol în lupta împotriva ARVI, a infecțiilor respiratorii acute și a gripei. Medicamentul are un efect complex asupra organismului:

  • Paracetamolul este una dintre cele mai comune substanțe pentru ameliorarea durerii în caz de infecții respiratorii acute, infecții virale respiratorii acute și alte boli: dureri de cap și dureri musculare, senzații dureroase în timpul inflamației în gât. Acționând asupra sistemului nervos central, și anume, eliminând efectul substanțelor hormonale ca prostaglandine asupra centrelor de termoreglare din creier, paracetamolul ajută la reducerea temperaturii. O doză unică, conform OMS, ar trebui să se situeze în intervalul 500-1000 mg. Un comprimat de medicament "Rinza" conține 500 mg, iar "RinzaSip" - 750 mg paracetamol; acest lucru este suficient pentru a obține un efect terapeutic.
  • Aproape întotdeauna cu simptome de rinită la rece, respirația liberă este dificilă. Fenilefrina din compoziția medicamentului ajută să facă față acestei afecțiuni, afectând receptorii vasculari și reducând umflarea țesuturilor în tractul respirator superior și în nas.
  • Clorfenamina (feniramină) este un antihistaminic. Blocheaza actiunea hormonului tisular - histamina, care transmite impulsuri nervoase in timpul inflamatiei. Când apar iritanti receptori de histamină, apar diverse reacții alergice: erupție cutanată, umflare, bronhospasm și altele. Efectul clorfenamei este similar cu fenilefrina: umflarea și mâncărimea ochilor mucoși, nasul, gâtul sunt eliminate, capilarele și vasele sunt îngustate, formarea secrețiilor mucoase în nas este redusă.
  • Produsele metabolice ale virusurilor și bacteriilor în astfel de boli au un efect toxic general asupra corpului, cauzând slăbiciune și oboseală. Cofeina are un efect tonic asupra sistemului nervos, îmbunătățind sănătatea, restabilind puterea și sporind eficiența. În plus, are un efect vasodilatator și crește excreția urinei de către corpul uman.

Medicamentul în doze optime conține substanțele de mai sus și luptă cu succes cu cele mai "reci" simptome: inflamația, umflarea membranelor mucoase, nasul înfundat, febra, frisoane, durere și pierderea puterii. Luând un medicament cu un complex de substanțe active, economisiți bani și timp în tratamentul bolilor infecțioase.

"Rinza": instrucțiuni de utilizare - tablete

Înainte de a utiliza remedii împotriva răcelii, chiar dacă acestea sunt vândute fără prescripție medicală, ar trebui să citiți cu atenție documentația atașată, să studiați regimul medicamentului, posibile efecte secundare, contraindicații și alte date. O excepție nu este medicamentul "Rinza-pastile"; Instrucțiunea privind medicamentele oferă informații exacte despre doza recomandată, care nu trebuie depășită.

În ritmul modern al vieții, o răceală lungă sau o gripă este un "lux" inaccesibil. Deși bolile virale și bacteriene ale acestui grup de boli nu sunt periculoase, toată lumea ar dori să scape rapid de simptome neplăcute și dureroase. Dar nu uitați că abuzul de droguri în vederea recuperării rapide poate dăuna corpului.

"Rinza": instrucțiuni de utilizare - tablete pentru adulți

Regimul de tratament pentru adulți este după cum urmează:

  • un singur pastilă - 1 buc.;
  • numărul de recepții - 3-4 pe zi;
  • cea mai mare doză zilnică este de 4 bucăți;
  • Intervalul recomandat între doze este de 4-6 ore.
  • durata totală a tratamentului este de 5 zile. În absența unui efect terapeutic, trebuie să vă adresați unui medic.

În timpul tratamentului este necesar să se evite administrarea băuturilor alcoolice, deoarece împreună cu paracetamolul, care face parte din Rinza, au un puternic efect toxic asupra ficatului și pot provoca otrăviri. Din același motiv, nu este posibil să beți și alte medicamente care conțin paracetamol în același timp.

"Rinza": instrucțiuni de utilizare - tablete pentru copii

În formă de tablete, este indicat tratamentul copiilor cu vârsta peste 15 ani. Doza în acest caz este aceeași ca la adulți. Pentru copiii mai mici, a fost elaborată o formă specială pentru copii - "Rinzasip pentru copii", care este o pudră într-un plic pentru prepararea unei băuturi fierbinți.

Tratamentul copilului este următorul:

  • 1 pungă de medicament este turnată într-un pahar și turnată cu apă fiartă încălzită (nu apă clocotită), amestecată bine;
  • doze unice de dozare - 1 buc.;
  • cea mai mare doză zilnică: 6-10 ani - 2 doze; 10-12 ani - 3 recepții, 12-15 ani - 4 recepții;
  • Intervalul recomandat între doze este de 4-6 ore.
  • Durata totală a tratamentului nu depășește 5 zile.

Medicamentul nu este prescris copiilor sub 6 ani.

Medicamentul conține următoarele componente:

  • paracetamolul (280 mg);
  • Feniramină (10 mg);
  • vitamina C (100 mg);
  • componente auxiliare: îndulcitori - zaharoză, înlocuitor de zahăr aspartam, sunet; sursa de vitamina magneziu este citrat de magneziu; aroma de zmeură și colorantul.

Datorită prezenței vitaminei C, băutura vă permite să restaurați imunitatea naturală a copilului. Efectul acestei vitamine asupra organismului este cauzat de accelerarea proceselor metabolice ca rezultat al formării enzimelor necesare; efectele antioxidante asupra celulelor corpului; participarea la metabolismul carbohidraților, sinteza hemoglobinei și a colagenului, necesară pentru creșterea normală a regenerării dinților, oaselor și țesuturilor.

Acidul ascorbic nu se acumulează în organism, deci necesită alimentarea zilnică cu alimente sau medicamente, în special în timpul bolii.

"Rinza" - pulbere: instrucțiuni de utilizare pentru adulți

Există o formă sub formă de pulbere a acestui medicament pentru adulți - "Rinzasip" cu vitamina C. Conține suplimentar cafeină, fenilefrină și alte substanțe, doza de componente active este crescută:

  • paracetamolul (750 mg);
  • cofeina (30 mg);
  • acid ascorbic sau vitamina C (200 mg);
  • fenilefrină (10 mg);
  • Feniramină (20 mg);
  • componente auxiliare: acid citric, îndulcitori - zaharină și zaharoză, conservant - citrat de sodiu, culori și arome, în funcție de gustul pudrei (portocale, coacăz, lamaie).

Regim de admitere pentru adulți:

  • metoda de preparare este aceeași ca și pentru forma copiilor;
  • băutura finită trebuie luată după 1-2 ore după masă pentru a reduce efectul iritant pe pereții tractului gastrointestinal;
  • doză unică - 1 plic;
  • numărul de pungi pe zi - 3-4 bucăți;
  • cea mai mare doză zilnică este de 4 bucăți;
  • intervalul dintre doze - 4-6 ore;
  • curs de terapie - nu mai mult de 5 zile.

Medicamentul poate fi utilizat în tratamentul copiilor de peste 15 ani.

Contraindicații

Medicamentul, în ambele forme, are următoarele contraindicații:

  1. Diabetul zaharat.
  2. Ateroscleroza vaselor miocardice.
  3. Portal și hipertensiune arterială.
  4. Intoleranță individuală la componente.
  5. Sarcina și alăptarea.
  6. Alcoolismului.
  7. Vârsta copiilor până la 15 ani.

Este luată cu prudență în următoarele cazuri:

  1. Prezența leziunilor ulceroase erozionale ale sistemului digestiv.
  2. Afecțiuni respiratorii: bronșită cronică, astm, emfizem, boală pulmonară obstructivă.
  3. Bolile hepatice: insuficiență hepatică acută, hepatită, sindrom Gilbert, Dubin-Johnson și Rotor.
  4. Pentru alte boli: deshidratare; cu tumori în glandele suprarenale; hiperplazia prostatică; glaucom; anemie hemolitică; insuficiență renală; epilepsie; deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază.

Nu este permisă administrarea concomitentă a medicamentului cu antidepresive triciclice, barbiturice, fenitoină, fenobarbital și alți agenți care afectează negativ ficatul, inhibitorii de monoaminooxidază și beta-blocantele.

Forma pediatrică a medicamentului este, de asemenea, contraindicată în cazurile de deficit de zaharază sau izomaltază, intoleranță la fructoză și malabsorbție de glucoză-galactoză.

Efecte secundare și supradozaj

Efectele secundare sunt similare în Rinzasipa și Rinza-pastile; Instrucțiunea conține aceste informații cu următoarea natură:

  1. Aportul de medicamente poate fi însoțit de manifestări alergice: erupții cutanate, mâncărime, umflare și, în cazuri rare, șoc anafilactic.
  2. Efectele secundare datorate expunerii la sistemul nervos central se manifestă prin amețeală, letargie, cefalee, somnolență sau tulburări de somn și excitabilitate.
  3. Impactul negativ asupra sistemului cardiovascular poate fi exprimat printr-o creștere a presiunii, tahicardie, palpitații.
  4. Posibile tulburări ale sistemului digestiv: greață, diaree, vărsături, dureri abdominale.
  5. Tulburări în sistemul hematopoietic: anemie, agranulocitoză, trombocitopenie, leucopenie, methemoglobinemie, pancitopenie.
  6. În sistemul urogenital, apariția colicii renale, disuriei, glicozuriei este posibilă.
  7. Patologiile altor organe și sisteme: creșterea presiunii intraoculare, bronhospasmul, vederea încețoșată, pupilele dilatate, pustul acut, eritemul extins, sindromul Lyell.

Supradozajul poate provoca tulburări gastro-intestinale, tahicardie, cefalee, hipertensiune arterială, probleme cu ficatul și rinichii, insomnie, agitație, tremor, delir, halucinații, anemie, convulsii, sindrom anticholinergic, disurie, encefalopatie hepatică și, comă.

"Rinza": recenzii ale medicilor

Recenziile medicilor despre medicamente vorbesc despre eficacitatea sa în eliminarea simptomelor "reci". Dar nu uitați că este necesar să respectați cu strictețe dozajul specificat în instrucțiunile pentru seria de medicamente Rinza. În prezența unor boli grave concomitente, trebuie să vă consultați un medic pentru recomandări.

"Eu lucrez ca farmacist într-o farmacie și știu cum aceste medicamente afectează organismul. Odată ce m-am îmbolnăvit de ARVI. Deja o jumătate de oră după ce am luat medicamentul Rinzasip, am simțit ușurare, o durere de cap și frisoane au dispărut. Nu am observat nici un efect secundar de a lua-o. "
Balashov T.M.

Preparatele Rinza sunt utilizate pentru ameliorarea simptomelor ARVI, ARI și gripei. Ele nu au componente antivirale sau antibacteriene, dar utilizarea lor are un efect pozitiv asupra dinamicii generale a tratamentului, mai ales atunci cand este folosit in primele zile ale bolii.
Mironchuk IV, terapeut

Rinza: recenzii ale clienților

Tratamentul simptomatic are un efect diferit asupra pacienților. Dar majoritatea cumpărătorilor spun lucruri pozitive atunci când iau Rinza.

"De obicei, un nas banal curgător cu durere severă în gât mă transformă în bronșită prelungită. Și de data aceasta am aplicat "Rinza". După 4 zile, rinita a dispărut, o durere în gât a dispărut, și cu ea o tuse. Acum, în cabinetul meu pentru medicina de origine, "Rinza" este disponibil în permanență. "
Petrova Anastasia

La primele simptome, beau "Rinzasip". Mulțumită lui Rinze, pot să fac fără spital. "
Alina

Am băut "Rinza" mult timp cu infecții virale. Am luat o pastilă - și imediat a devenit mai bună, nu am vrut să dorm și temperatura a fost în jos. De obicei, beau medicamentul timp de 2-3 zile, pentru că am un stomac slab. "
Svetlana

"Am un sistem imunitar slab, așa că mă îmbolnăvesc adesea în timpul iernii, mai ales cu hipotermie. Din cauza muncii, nu este timp pentru a lua concediu medical, așa că "Rinza" mă ajută foarte mult. Dacă am timp să iau medicamentul în primele câteva zile, recuperarea vine mai repede. "
Irene

Infecțiile respiratorii manifestă un număr mare de simptome neplăcute. Medicamentele antivirale, interferonii și tratamentul simptomatic sunt prescrise pentru combaterea acestor boli. Unul dintre medicamentele eficiente este "Rinza" în comprimate și pulbere pentru prepararea unei băuturi.

Rinza pulbere instrucțiuni de utilizare

Băutura caldă 1 RINSASIP® cu vitamina C ajută la eliminarea principalelor simptome ale frigului și ale gripei. Datorită produsului său, acidul ascorbic, ajută la restaurarea organismului de apărare pentru a lupta împotriva bolii.

Descrierea medicamentului

Preparatul RINZASIP® cu vitamina C are 3 gusturi diferite: portocale, lămâie, coacăze negre.

Praf de portocale RINZASIP® cu vitamina C are o nuanță de la portocaliu deschis la portocaliu. Există pete albe și portocalii. Pulberea de coacăză neagră pentru prepararea băuturilor calde are o culoare variind de la roșu roz la roz. Pot apărea bloturi roșii și albe. Lămâie pulbere - de la galben deschis la galben, cu stropi albe și galbene.

RINZASIP® cu vitamina C (1 plic, 5 g) conține următoarele substanțe.

activă:

  • 750 mg paracetamol;
  • 200 mg de vitamina C;
  • 30 mg cofeină;
  • 10 mg clorhidrat de fenilefrină;
  • 20 mg maleat de feniramină.

auxiliare:

  • portocală: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3062,5 mg zaharoză, 7,5 mg colorant galben "apus de soare" (E110), 150,0 mg aromă de portocală;
  • acid citric: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 3136,0 mg zaharoză, 1,0 mg colorant galben "chinolină" (E104), 83,0 mg aromă de lămâie;
  • coacăz negru: 200,0 mg acid citric, 40,0 mg zaharinat de sodiu, 500,0 mg citrat de sodiu, 2915,0 mg zaharoză, 4,0 mg colorant "Azorubin" (E122), 166,7 mg aromă de fructe "Tutti Frutti" ", 66,7 mg de aromă de zmeură, 66,7 mg de aromă de coacăză neagră.

Prețul RINSASIP® cu vitamina C în diferite farmacii rusești poate varia ușor. În principiu, costul depinde de regiunea în care produsul va fi vândut. Citiți prețurile medii de pe piață aici. Pentru a clarifica costul specific al RINZASIP® cu vitamina C, pentru a obține informații actuale despre disponibilitatea fondurilor și unde să le cumpărați mai ieftin, puteți să vă aflați în rețeaua de farmacii din întreaga Rusie.

Pulberea RINZASIP® cu vitamina C este prescrisă ca parte a tratamentului simptomatic al răcelii, gripei, infecțiilor virale respiratorii acute (sindroame febrile și durere, rinoree). Agentul combinat are acțiune analgezică, antipiretică și antihistaminică. Din acest motiv, se elimină principalele simptome ale frigului și ale gripei. Ca parte a mijloacelor - analgezice non-narcotice paracetamol, care are efecte antipiretice și analgezice.

Pheniramină ajută la eliminarea pruritului în gât, ochi și nas, pentru a elimina hiperemia și umflarea membranelor mucoase ale cavității nazale, sinusurilor paranasale și nazofaringei. Cofeina sporește efectul analgezic al paracetamolului 2. Fenilefrina produce un efect moderat vasoconstrictor și, de asemenea, ajută la reducerea umflăturilor și roșeață a membranelor mucoase ale sinusurilor paranazale și ale tractului respirator superior. Acidul ascorbic consolidează sistemul imunitar și sporește rezistența organismului la efectele factorilor de mediu negativi.

  • Hipersensibilitate la componentele preparatului RINSASIP® cu vitamina C pentru răceli;
  • pronunțată ateroscleroză a arterelor coronare, hipertensiune portală;
  • sarcinii;
  • recepția simultană a analogilor de pulbere RINZASIP® cu vitamina C (adică, produse cu aceleași ingrediente active);
  • perioada de lactație;
  • administrarea simultană a inhibitorilor de monoaminooxidază, antidepresivele triciclice, beta-blocantele și întreruperea utilizării acestora cu mai puțin de 2 săptămâni în urmă;
  • vârsta copiilor (până la 15 ani);
  • intoleranță la fructoză;
  • izomaltoză / deficit de zaharoză;
  • malabsorbție la glucoză-galactoză;
  • alcoolism.

Conform instrucțiunilor de utilizare medicală a RINZASIP® cu vitamina C, medicamentul trebuie administrat oral. Conținutul unui plic trebuie turnat într-un pahar, se toarnă apă fiartă fierbinte și se amestecă până se dizolvă complet. Opțional, puteți adăuga miere sau zahăr. Copii peste 15 ani și adulți pot lua un plic de până la 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de 4-6 ore. Doza maximă - 4 plicuri pe zi. Dacă simptomele persistă, trebuie să revedeți un medic.

Rinza - instrucțiuni oficiale de utilizare

INSTRUCȚIUNI
cu privire la utilizarea medicală a medicamentului

Număr de înregistrare:

Nume comercial: Rinza ®

INN sau numele grupării:

Cafeină + paracetamol + fenilefrină + clorfenamină

Forma de dozare:

structură

1 comprimat conține:

Cofeina............................................ 30 mg
Paracetamol...................................... 500 mg
Clorhidrat de fenilefrină...................... 10 mg
Clorfenamină maleat..............................2 mg

și excipienți: dioxid de siliciu coloidal, amidon de porumb, amidon de porumb (20% pentru pasta), povidonă (K30), parahidroxibenzoat de metil sodiu, stearat de magneziu, talc, carboximetilamidon de sodiu (tip A), un colorant Ponceau [ponceau 4R].

Descriere: Comprimate rotunde, roșii plate, cu straturi de culoare roz și alb închis, cu margini tăiate și semne de divizare pe o parte.

Grupa farmacoterapeutică

Mijloace pentru îndepărtarea simptomelor bolii respiratorii acute și adrenoagonists "rece" (agent psychostimulant + non-narcotic agent analgezic + alfa + H1- blocant al receptorilor histaminici).

Codul ATX [N02BE71]

Proprietăți farmacologice

Medicament combinat. Paracetamolul are un efect analgezic și antipiretic: reduce sindromul de durere, observate la rece - dureri de gât, dureri de cap, dureri musculare si articulare, reduce la temperaturi ridicate. Phenylephrine are o acțiune vasoconstrictoare - reduce edemul și hiperemia membranele mucoase ale tractului respirator superior și a sinusurilor. Chlorphenamine având acțiune antialergică: înlătură ochii mâncărimi, nas și gât, umflarea și congestie a membranelor mucoase ale cavității nazale, nazofaringe și sinusurilor, reduce manifestările exudative. Cofeina are un efect stimulativ asupra sistemului nervos central, ceea ce duce la o scadere a oboselii si somnolentei si o crestere a performantelor mentale si fizice.

mărturie

tratament „răceli“ Simptomatic, SARS, inclusiv a gripei (sindrom febril, durere, rinoree).

Contraindicații

Pronunțată atheroscleroza coronariană; hipertensiune (severă); diabet zaharat (sever), hipersensibilitate la paracetamol și alte componente care alcătuiesc medicamentul; luând alte medicamente care conțin substanțe care fac parte din Rinza; administrarea simultană de antidepresive triciclice, inhibitori de monoaminooxidază (MAO), beta-blocante; sarcina, alăptarea; vârsta copiilor (până la 15 ani).

Cu grija

In hipertensiunea, hipertiroidism, feocromocitom, diabet, astm bronșic, boli pulmonare obstructive cronice, deficit de glucozo-6-fosfat, boli de sânge, hiperbilirubinemie congenitală (sindromul Gilbert, Dubin-Johnson si Rotor), insuficiența hepatică și / sau renală, închiderea forma de glaucom, hiperplazia prostatică.

Dozare și administrare

În interior. Copii peste 15 ani și adulți - 1 comprimat de 3-4 ori pe zi. Doza zilnică maximă este de 4 comprimate. Cursul de tratament nu este mai mare de 5 zile.

Efecte secundare

Reacții alergice (inclusiv erupție pe piele, mâncărime, urticarie, angioedem), amețeli, tulburări de somn, iritabilitate, miriază; hipertensiune arterială, tahicardie; greață, vărsături, dureri epigastrice; gura uscata; reținerea urinei; cazarea parezei, creșterea presiunii intraoculare; anemie, trombocitopenie, agranulocitoză, anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie; acțiune hepatotoxică, nefrotoxicitate (colică renală, glicozurie, nefrită interstițială, necroză papilară); bronșic.

supradoză

Cauzată, de regulă, de paracetamol, apare după ce a luat mai mult de 10-15 g din acesta din urmă. Posibile: paloare a pielii, anorexie, greață, vărsături; gepatonekroz; activitate crescută a transaminazelor hepatice, o creștere a timpului de protrombină. În caz de supradozaj, solicitați imediat asistență medicală. Tratament: lavaj gastric urmat de numirea de carbon activ; terapia simptomatică, introducerea metioninei după 8-9 ore după supradozaj și acetilcisteină - după 12 ore.

Interacțiunea cu alte medicamente

Îmbunătățește efectele inhibitorilor de monoaminooxidază (MAO), sedativ, etanol.

Antidepresive, medicamente antiparkinsonice, antipsihotice, derivați de fenotiazină - cresc riscul de retenție urinară, gură uscată și constipație. Glucocorticosteroizii cresc riscul apariției glaucomului. Paracetamolul reduce eficacitatea medicamentelor uricosurice. Etanolul sporește efectul sedativ al medicamentelor antihistaminice. Chlorphenamine concomitent cu inhibitori ai monoaminooxidazei (MAO), furazolidone poate duce la crize hipertensive, excitarea hiperpirexie. Antidepresivele triciclice cresc efectul adrenomimetic al fenilefrinei, numirea simultană a halotanului crește riscul de aritmii ventriculare. Reduce efectul hipotensiv al guanetidinei, care, la rândul său, sporește activitatea alfa-adrenomimetică a fenilefrinei.

Când administrarea concomitentă cu Barbitura, fenitoină, carbamazepină, rifampicină și alți inductori ai enzimelor hepatice microzomal risc de acțiune hepatotoxice de paracetamol a crescut.

Instrucțiuni speciale

În timpul perioadei de tratament ar trebui să se abțină de a lua alcool, somnifere și anxiolitice (tranchilizante) medicamente. Nu luați împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol.

Influența asupra abilității de a conduce vehicule și mecanisme de conducere

În timpul perioadei de tratament, este necesar să se evite conducerea vehiculelor și implicarea în alte activități potențial periculoase care necesită concentrare ridicată a atenției și viteză psihomotorie.

Formularul de eliberare

Tablete. 10 comprimate pe blister AL / AL sau blister din AL / PVC. 1 sau 2 blistere (10 sau 20 comprimate) împreună cu instrucțiunile de utilizare într-o cutie de carton.

Condiții de depozitare

Depozitați la o temperatură care nu depășește 25 ° C într-un loc uscat și întunecat.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Perioada de valabilitate

3 ani.
Nu utilizați după data de expirare.

Termenii vânzărilor la farmacie:

producător

"Unic Pharmaceutical Laboratories"
(Filiala a companiei "J.B.Chemicals and Pharmaceuticals Ltd")

Vorley, Mumbai 400 030, India.

Reprezentant în Rusia

RINZA ® (RINZA ®) instrucțiuni de utilizare

RINZASIP

◊ Pulbere pentru prepararea unei soluții pentru administrare orală de la portocaliu deschis la portocaliu, cu stropi albe și portocalii, cu aromă portocalie.

Excipienți: acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zaharoză, colorant apus de soare galben FCF, aromă portocală.

5 g - plic (5) - ambalaje din carton.
5 g - plic (10) - ambalaje din carton.
5 g - plic (25) - ambalaje din carton.
5 g - plic (50) - ambalaje din carton.
5 g - plic (100) - ambalaje din carton.

◊ Pulbere pentru prepararea soluției orale de la galben deschis la galben, cu strălucire albă și galbenă, cu aromă de lamaie.

Excipienți: acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zaharoză, colorant galben chinolină, aromă de lamaie.

5 g - plic (5) - ambalaje din carton.
5 g - plic (10) - ambalaje din carton.
5 g - plic (25) - ambalaje din carton.
5 g - plic (50) - ambalaje din carton.
5 g - plic (100) - ambalaje din carton.

◊ Pulbere pentru prepararea soluției orale de la roz la roz-roșu, cu strălucire albă și roșie, cu aromă de coacăze negre.

Excipienți: acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zaharoză, carmoizin colorant, aromă de fructe, aromă de zmeură, aromă de coacăze negre.

5 g - plic (5) - ambalaje din carton.
5 g - plic (10) - ambalaje din carton.
5 g - plic (25) - ambalaje din carton.
5 g - plic (50) - ambalaje din carton.
5 g - plic (100) - ambalaje din carton.

Medicamente combinate utilizate pentru răceli.

Paracetamolul este un analgezic antipiretic care reduce durerea observată la răceală - durere în gât, dureri de cap, dureri musculare și articulare, reducerea temperaturii ridicate a corpului.

Phenylephrine - simpatomimetic, are un efect vasoconstrictor asupra vaselor periferice, reduce tumefierea și hiperemia membranei mucoase a tractului respirator superior și a sinusurilor.

Pheniramină - histamină H blocantă1-receptor, are efect antialergic: elimină mâncărime (inclusiv ochi, nas), umflarea și hiperemia membranelor mucoase ale cavității nazale, nasofaringe și sinusuri, reduce fenomenul de exudare.

Cofeina are un efect stimulativ asupra sistemului nervos central, ceea ce duce la scăderea oboselii și somnolenței și la creșterea performanțelor mentale și fizice.

Terapia simptomatică (pentru a reduce durerea, febra și rinoreea):

- SARS și alte răceli.

- administrarea simultană de antidepresive triciclice, inhibitori de MAO, beta-blocante;

- alăptarea (alăptarea);

- vârsta de până la 15 ani pentru copii și adolescenți;

- administrarea simultană a altor medicamente, care includ ingredientele active ale medicamentului Rinzasip;

- hipersensibilitate la paracetamol și la alte componente ale medicamentului.

Precauții prescriptori cu ateroscleroza arterelor coronare, hipertensiune arterială, tireotoxicoză, feocromocitom, pacienții cu diabet, astm bronșic, boli pulmonare obstructive cronice, cu deficit de glucozo-6-fosfat, boli de sânge, pacienții cu hiperbilirubinemie ereditar (sindrom Gilbert, Dubin -Dzhonsona și Rotor) la insuficiență hepatică și / sau insuficiență renală, glaucom cu unghi închis, hipertrofie de prostată.

Adulților și copiilor cu vârsta peste 15 ani li se prescrie un plic de 3-4 ori pe zi, cu intervale între dozele de cel puțin 4-6 ore. Doza maximă zilnică este de 4 plicuri. Cursul tratamentului nu trebuie să depășească 5 zile.

Medicamentul este luat 1-2 ore după mese cu o mulțime de fluide.

Conținutul unui plic este dizolvat în 1 pahar de apă fierbinte (agitat până la dizolvarea completă). Puteți adăuga zahăr sau miere.

Din partea sistemului nervos central: amețeli, tulburări de somn, iritabilitate, miriază, presiune intraoculară crescută, pareză de cazare.

Deoarece sistemul cardiovascular: creșterea tensiunii arteriale, tahicardie.

Din partea sistemului digestiv: greață, durere epigastrică, gură uscată, efect hepatotoxic.

Din partea sistemului hematopoietic: anemie, trombocitopenie, agranulocitoză, anemie hemolitică, anemie aplastică, methemoglobinemie, pancitopenie.

Din partea sistemului urinar: retenție urinară, efect nefrotoxic (necroză papilară).

Reacții alergice: erupție cutanată, mâncărime, urticarie, angioedem.

Altele: sindromul bronho-obstructiv.

Simptomele supradozajului datorate efectelor paracetamolului, care se manifestă atunci când se administrează medicamentul într-o doză corespunzătoare a 10-15 g de paracetamol.

Simptome: paloare a pielii, anorexie, greață, vărsături, creșterea activității transaminazelor hepatice, hepatonecroză, insuficiență hepatică (creșterea timpului de protrombină).

Tratament: lavaj gastric, cărbune activat pe cale orală; terapia simptomatică, introducerea metioninei după 8-9 ore după supradozaj și N-acetilcisteină după 12 ore.

Atunci când se utilizează împreună, Rinzasip sporește efectele inhibitorilor MAO, sedativelor, etanolului.

Când se utilizează împreună cu antidepresivele de medicamente Rinzasip, medicamentele antiparkinsonice, antipsihoticele, derivații fenotiazinici cresc riscul de retenție urinară, gură uscată, constipație.

Cu utilizarea în comun a GCS crește riscul de glaucom.

Paracetamolul reduce eficacitatea diureticelor utilizate simultan.

Antidepresivele triciclice cresc efectul adrenomimetic al fenilefrinei, prescriindu-le cu halotan cresc riscul de aparitie a aritmiilor ventriculare.

Atunci când este combinat, Rinzasip reduce efectul antihipertensiv al guanetidinei, care, la rândul său, mărește efectul alfa-adrenoreceptor al fenilefrinei.

Utilizarea concomitentă a Rinzasipa cu barbiturice, difenină, carbamazepină, rifampicină și alți inductori ai enzimelor hepatice microzomale crește riscul apariției efectului hepatotoxic al paracetamolului.

În timpul utilizării medicamentului trebuie să se abțină de la utilizarea alcoolului, a somnului sau a medicamentelor anxiolitice.

Nu puteți folosi simultan medicamente care conțin paracetamol.

Pacientul trebuie avertizat în legătură cu necesitatea de a vedea un medic dacă afecțiunea nu se ameliorează după 3-5 zile de la administrarea medicamentului.

Influența asupra capacității de a conduce vehiculele de transport și mecanismele de control

În timpul utilizării medicamentului, trebuie să aveți grijă atunci când participați la activități potențial periculoase care necesită o atenție sporită și viteză de reacții psihomotorii.

Rinza: instrucțiuni de utilizare și indicații pentru admitere

În medie, oamenii se răcesc de 2-3 ori pe an. În special ușor de a prinde o frig în perioada de toamnă-iarnă. Cum să facem față bolii? Printre numărul mare de droguri care merită locul este Rinza. Cum poți să iei în timpul sarcinii și copiilor, cum să bei pulbere, ce indicații, contraindicații la administrarea medicamentului, există analogi necostisitori? Detalii - în articolul nostru.

Indicații pentru utilizarea Rinza

Ce ajuta Rinza? Ea, conform instrucțiunilor de utilizare, a fost prescrisă pentru primele simptome de SRAS, gripa și alte răceli și boli infecțioase.

Iată o listă de indicații pentru care Rinza este prescris ca:

  • antipiretice,
  • psihostimulante,
  • antihistaminic,
  • analgezic.

Rinza, conform instrucțiunilor, ajută la:

  • dureri (dureri de cap, dentare, mușchi și articulații);
  • rinită acută, sinuzită, rinofaringită,
  • arsuri si leziuni
  • neuralgie, mialgie, artralgie.

Cei pentru care utilizarea tabletelor este imposibilă din diferite motive, li se atribuie analogi într-o altă formă (de exemplu, pulbere).

Contraindicații

Instrucțiunile de utilizare arată clar că Rinza și Rinzasip în timpul sarcinii și copilului sunt contraindicate.

Iată o listă cu alte contraindicații:

  • sensibilitate la componentele medicamentului,
  • hipertensiune arterială,
  • ateroscleroza,
  • diabet zaharat sever
  • luând antidepresive triciclice, inhibitori MAO, medicamente, a căror compoziție include aceleași componente ca și în Rinza (dacă aceste sau alte medicamente sunt indicate, trebuie să consultați un medic).

Instrucțiunile de utilizare sunt recomandate pentru a lua cu atenție Rinza cu următoarele boli și simptome:

  • insuficiență hepatică și renală
  • glaucom,
  • hiperplazia prostatică,
  • diabet zaharat
  • tirotoxicoză etc.

În cursul tratamentului cu ajutorul lui Rinza, nu este recomandabil să se controleze transportul, să se efectueze o muncă cu o concentrație crescută de atenție, unde este necesară o reacție psihomotorie rapidă.

Efecte secundare pot apărea din:

  • sistemul nervos central (amețeli, probleme de adormire sau iritabilitate);
  • sistem cardiovascular (creșterea presiunii, tahicardie);
  • sistemul digestiv (vărsături, greață, gură uscată, durere epigastrică, afectarea funcției hepatice);
  • (presiune intraoculară crescută, midriază, pareză de cazare)
  • sistem hematopoietic (anemie, agranulocitoză, anemie aplastică, trombocitopenie, methemoglobinemie, anemie hemolitică, pancitopenie);
  • sistemul urinar (retenția urinară, necroza papilară a rinichilor);
  • sistemul respirator (obstrucție bronșică).

Supradozaj: greață, vărsături, diaree, transpirație crescută poate apărea cu acută; în cronică există încălcări grave ale ficatului,

Compoziția comprimatelor Rinza și pulbere

1 comprimat Rinza conține substanțe de bază și suplimentare.

Iată o listă a celor principale:

  • 10 mg clorhidrat de fenilefrină,
  • 30 mg cafeină,
  • 2 mg de maleat de clorfenamină.

Lista substanțelor suplimentare:

  • stearat de magneziu,
  • parahidroxibenzoat de metil de sodiu,
  • amidon de porumb,
  • carboximetil amidon de sodiu,
  • dioxid de siliciu coloidal,
  • Povidonă (K-30),
  • talc,
  • colorant crimson.

Forma de eliberare - tablete și pulbere.

Instrucțiuni pentru utilizarea comprimatelor Rinza

Rinza comprimate sunt administrate pe cale orală. Instrucțiunile spun că o singură doză pentru adulți și copii de la 15 ani - 1 tabel. (maximum - 2, dar nu mai mult de 4 bucăți pe zi). Multitudinea recepției - de 3-4 ori pe zi. Luați în termen de 5 zile.
Beți 1,5 ore după masă, beți cu cantitatea potrivită de apă.

Rinzasip

  • Luat înăuntru. Adulții beau plic de 3-4 ori pe zi. Intervale între recepții 4-6 ore.
  • Nu luați mai mult de 4 plicuri pe zi timp de 5 zile.
  • Un sac de pulbere se dizolvă într-un pahar de apă fierbinte; după amestecare pentru a bea (adăugând miere, zahăr, dacă se dorește).

Instrucțiuni pentru copii

  • Conform instrucțiunilor, copiilor sub 15 ani nu li se prescrie acest medicament. Un copil care a atins această vârstă este prescris cu 1 plic de 3-4 ori pe zi (nu mai mult de 4 bucăți). Intervalul dintre doze - 4-6 ore.
  • Cursul de tratament nu este mai mare de 5 zile.
  • Pudra este turnată cu apă caldă, dizolvată și administrată copilului.

Rinza Lorsept

Rinza Lorsept: antiseptice, pastile (cu aromă de lămâie, portocală, coacăze negre).

  • Este prezentat: local în practica ENT pentru bolile infecțioase inflamatorii ale cavității bucale și ale faringelui (faringită, amigdalită, laringită, răgușeală etc.) și în stomatologie (pentru aftere, gingivită, stomatită).
  • Acțiune: anestezică, antiinflamatorie, analgezică, antifungică, bactericidă;
  • Efecte secundare: sunt exprimate prin reacții alergice.
  • În caz de supradozaj: vărsături, diaree, greață.
  • Aplicare: dizolvați adulții o tabletă la fiecare 2-3 ore (nu mai mult de 8 comprimate pe zi).
  • Cursul tratamentului este de 5 zile.

Efectul este vizibil în stadiile inițiale ale bolii. Dacă simptomele nu dispar după 3 zile, trebuie să contactați clinica.

Nu există indicații pentru utilizarea de către copii și în timpul sarcinii. Nu utilizați Rinza cu o sensibilitate specială la componentele medicamentului, depășiți doza specificată în instrucțiuni. Cu băutură cu precauție, cu epilepsie, tulburări de conducere cardiacă, șoc, funcții hepatice anormale, pacienți cu diabet zaharat, cu o dietă cu conținut scăzut de calorii.

Rinza Hotsip cu vitamina C

  • Se prezintă: pentru tratamentul simptomatic al răcelii, gripei, infecțiilor virale respiratorii acute, răcelii însoțite de febră, respirație nazală, dureri de cap, nas curg, strănut și ruperea și inflamația sinusurilor paranazale.
  • Acțiune: analgezic, antipiretic, analgezic, vasoconstrictor, antiinflamator.
  • Nu este prezentat: în caz de hipersensibilitate la componentele medicamentului, creșterea tensiunii arteriale, tahicardie, tirotoxicoză, afectarea funcției hepatice sau renale, hipertiroidism, diabet, boli cardiace.
  • În caz de supradozaj: pot să apară vărsături, greață, anorexie, dureri abdominale, transpirații, simptome de hepatonecroză.
  • Efecte secundare: Rinza este bine tolerată, dar, în unele cazuri, reacțiile adverse sunt exprimate prin gură uscată, afectare a vederii, retenție urinară, iritabilitate crescută (mai frecvent la persoanele în vârstă); rareori, reacțiile adverse sunt exprimate prin greață, vărsături, dureri abdominale, tremor, insomnie, cefalee, convulsii, reacții alergice, leucopenie, colică renală și tulburări ale ritmului inimii.
  • Aplicare: După diluarea pulberii Rinza într-un pahar de apă fierbinte, beți soluția de 3 ori pe zi cu un interval de cel puțin 4 ore. Cursul este de 5 zile. În cazurile de afectare a funcției renale, intervalul dintre doze este crescut la 8 ore.

Este necesar să fiți tratat de îndată ce apar primele semne ale bolii. Este mai bine să renunțe la alcool, ceea ce sporește efectul sedativ al Rinza, care este periculos atunci când conduci și lucrați cu utilaje.

analogi

Rinza are multe analogii, printre care se numără mai mult buget sau mai scump.

Iată o listă de analogi ieftini:

Prețul comprimatelor Rinz variază de la 80 de ruble. per pachet, aproape la fel de mult ca și costul medicamentelor (inclusiv pulberile) cu o compoziție similară. Ambalajul Rinzasip (10 pulberi) este mai scump de aproape o dată și jumătate.

Rinzasip: instrucțiuni de utilizare

Medicamentul Rinzasip este utilizat pentru tratamentul simptomatic al bolilor respiratorii acute, însoțit de o intoxicare rece, cu intoxicație a feței, febră, dureri musculare și articulații.

Compoziție și formă de eliberare

Medicamentul Rinzasip se eliberează sub formă de pulbere pentru prepararea soluției, care se administrează oral (pe cale orală). Are o culoare portocalie deschisă sau portocalie cu pete albe. Pudra este făcută cu gust de portocală, lămâie și coacăz negru și are un miros corespunzător. Acesta conține câteva componente operaționale majore, care includ:

  • Clorhidrat de fenilefrină - 10 mg.
  • Paracetamol - 750 mg.
  • Feniramină maleat - 20 mg.
  • Cofeina - 30 mg.

Ca excipienți, pulberea Rinzasip conține zaharină sodică, carmoizină (colorant), acid citric anhidru, zaharoză, citrat de sodiu și agenții de aromatizare corespunzători. Pulberea este ambalată în plicuri de 5 g. Un ambalaj din carton conține 5, 10, 25, 50 și 100 plicuri, precum și instrucțiuni pentru utilizarea preparatului.

Farmacodinamică și farmacocinetică

Efectul terapeutic al pulberei Rinzasip se datorează acțiunii combinate a principalelor componente active ale medicamentului:

  • Paracetamolul este un reprezentant al grupului de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene. Blochează enzima ciclooxigenază (COX), care este responsabilă pentru sinteza celulelor prostaglandinice ale mediatorului inflamator principal al sistemului imunitar.
  • Cofeina - are un efect stimulativ asupra creierului, îmbunătățește capacitatea de a munci și bunăstarea.
  • Fenilefrina - stimulează receptorii alfa ai vaselor de sânge, determinându-i să se îngustă, reduce severitatea umflăturii mucoasei nazale.
  • Pheniramine - blochează receptorii histaminei, ajută la reducerea severității manifestărilor unei reacții alergice pe fundalul unei infecții respiratorii.

Toate substanțele sunt suficient de repede și aproape complet absorbite în circulația sistemică după ce au luat soluția de pulbere Rinzasip în interior. Ele sunt metabolizate predominant în ficat până la metaboliți inactivi care sunt excretați în urină.

Indicații pentru utilizare

Primirea unei soluții preparate din pulberea Rinzasip este indicată pentru reducerea severității simptomelor (dureri de cap, febră, dureri corporale, congestie nazală și evacuarea acesteia) pentru gripa și alte boli respiratorii acute.

Contraindicații

Există mai multe stări patologice și fiziologice ale pacientului, în care este contraindicată administrarea pulberei Rinzasip:

  • Sarcina și perioada de lactație (alăptarea).
  • Vârsta de până la 15 ani.
  • Utilizarea concomitentă a anumitor medicamente din grupurile farmacologice sunt inhibitori ai MAO (monoaminooxidază), antidepresive triciclice, beta-blocante, medicamente cu aceleași ingrediente active ca în pulberea Rinzasip.
  • Intoleranță individuală la oricare dintre componentele medicamentului.

Precauții Rinzasip pulbere aplicate cu ateroscleroza concomitenta a arterelor coronare, hipertensiune arteriala, diabet zaharat, tireotoxicoză, astm bronșic, boli pulmonare obstructive cronice, deficit congenital al enzimei de glucoză-6-fosfat dehidrogenaza, boli sistemice de sânge, boli de ficat, inclusiv (sindromul Gilbert) congenital. Înainte de începerea tratamentului cu medicamente este important să se asigure că nu există contraindicații.

Dozare și administrare

Conținutul de plicuri din preparatul Rinzasip se dizolvă într-un pahar de apă fierbinte de 1 uncie, pentru care se agită cu o lingură până când componentele de pulbere sunt complet dizolvate. Dacă doriți, în soluția rezultată, puteți adăuga zahăr sau miere. Doza pentru adulți și copii cu vârsta peste 15 ani este de 1 plic de 3-4 ori pe zi, recepția fiind efectuată la intervale regulate. Doza zilnică maximă nu trebuie să depășească 4 plicuri. Cursul de tratament este în medie 3 zile, nu trebuie să depășească 5 zile.

Efecte secundare

În timp ce primește Rinzasip pulbere, este posibilă apariția reacțiilor negative din diferite organe și sisteme:

  • Sistemul digestiv - dureri abdominale (zona de proiecție a stomacului), gură uscată, greață intermitentă, afectare a funcției hepatice (efect hepatotoxic al medicamentului).
  • Sistemul cardiovascular - tensiune arterială crescută (hipertensiune arterială), frecvență cardiacă crescută (tahicardie).
  • Sistemul nervos - amețeli intermitente, somn slab, iritabilitate.
  • Organe senzitive - dilatarea pupilor ochiului (miriazis), creșterea presiunii intraoculare.
  • Sistemul sanguin și măduva osoasă roșie - reducerea numărului de trombocite (trombocitopenie), granulocite (agranulocitoză), eritrocite și concentrația hemoglobinei (anemie), toate celulele sanguine (pancitopenie).
  • Sistemul urinar - retenția urinară, efectele toxice (necroza papilară).
  • Reacții alergice - o erupție pe piele, mâncărime, urticarie (erupție asemănătoare unei urzici), angioedem; șoc anafilactic (reacție sistemică cu o reducere critică a tensiunii arteriale).

Aspectul reacțiilor negative reprezintă baza pentru încetarea consumului de pulbere Rinzasip și solicitarea de asistență medicală.

Instrucțiuni speciale

Înainte de a începe să luați Rinzasip pulbere, ar trebui să citiți cu atenție instrucțiunile pentru medicament. Există câteva instrucțiuni speciale care trebuie luate în considerare, acestea includ:

  • În timpul tratamentului cu medicamente trebuie să se abțină de la consumul de alcool, antidepresive și pastile de dormit.
  • Nu puteți lua simultan alte medicamente care conțin paracetamol.
  • În cazul utilizării concomitente a medicamentelor din alte grupuri farmacologice, trebuie să vă adresați medicului, deoarece componentele active ale pulberei Rinzasip pot interacționa cu acestea.
  • Dacă nu există nicio îmbunătățire a stării în decurs de 3-5 zile de la începerea tratamentului, trebuie să vă adresați unui medic.
  • În timp ce luați Rinzasip pulbere, este necesar să lucrați cu o atenție deosebită, împreună cu necesitatea unei concentrări sporite a atenției și a vitezei reacțiilor psihomotorii.

În rețeaua de farmacii, pulberea Rinzasip se vinde fără prescripție medicală. Dacă aveți îndoieli sau întrebări cu privire la utilizarea acestuia, trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră.

supradoză

Manifestările de supradozaj sunt cauzate de paracetamol, care este componenta activă a pulberei Rinzasip, se dezvoltă prin utilizarea simultană a 10-15 g de paracetamol (750 mg de paracetamol sunt conținute în 1 plic). Simptomele includ greata, varsaturi, lipsa apetitului, paloare a pielii, dezvoltarea insuficientei hepatice. Tratamentul supradozajului include spălarea gastrică, absorbția sorbților intestinali (carbon activ), introducerea antidotului (metionină, N-acetilcisteină), alegerea căreia determină medicul în funcție de perioada de timp scursă de la supradozaj.

Rinzasip pulbere analogice

Similar în compoziție și efect terapeutic pentru pulberea Rinzasip sunt Paracetamol, Rinicold HotMix.

Termeni și condiții de depozitare

Termenul de valabilitate al pulberii Rinzasip este de 3 ani de la data fabricării. Medicamentul trebuie depozitat într-un loc uscat, întunecat, inaccesibil copiilor, la temperatura aerului, nu mai mare de + 25 ° C.

Prețul mediu

Costul mediu al pulberii Rinzasip în farmaciile din Moscova depinde de numărul de plicuri din pachet:

  • 5 plicuri - 129-140 ruble.
  • 10 plicuri - 200-243 ruble.