Diphenhidramine clorhidrat de instruire

Nume: Difenhidramina Clorhidrat

Ingredient activ

Grupuri farmacologice

  • H1 antihistaminice
  • hipnotice

mărturie

Urticarie, polinoză, rinită vasomotorie, dermatoză pruriginoasă, iridocilită acută, conjunctivită alergică, angioedem, toxicologie capilară, boală serică, complicații alergice în timpul terapiei medicamentoase, sânge și fluide de înlocuire a sângelui; terapia complexă a șocului anafilactic, boala prin radiații, astmul bronșic, ulcerul gastric și gastrita hiperacidă; tulburări de somn, premedicație, leziuni extinse ale pielii și țesuturi moi (arsuri, leziuni prin strivire); Parkinsonismul, coreea, boala de mare și aer, vărsături, inclusiv în timpul sarcinii, sindromul Meniere; anestezia locală la pacienții cu reacții alergice la medicamentele anestezice locale din istorie.

Sub formă de gel: arsuri și arsuri de gradul I, mușcături de insecte, urticarie, piele toracică de origine diferită, eczeme senzative de mâncărime, varicela, iritații alergice ale pielii (cu excepția mâncării cu colestază), dermatită de contact cauzată de contactul cu plantele.

Contraindicații

Hipersensibilitatea, alăptarea, vârsta copiilor (perioada neonatală și starea de prematuritate).

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării

Cu grijă, sub supravegherea strictă a unui medic, în timpul sarcinii (nu au fost efectuate studii adecvate și strict controlate la femeile gravide).

Categoria de acțiune asupra fătului de către FDA - B.

La momentul tratamentului trebuie să întrerupeți alăptarea.

Efecte secundare

Din sistemul nervos și organele senzoriale: slăbiciune generală, oboseală, efect sedativ, atenție scăzută, amețeli, somnolență, cefalee, incoordinație a mișcărilor, anxietate, iritabilitate (în special la copii), iritabilitate, nervozitate, insomnie, euforie,, tremor, nevrită, convulsii, parestezii; vedere încețoșată, diplopie, labirintinită acută, tinitus.

Deoarece sistemul cardiovascular și sânge: hipotensiune arterială, palpitații, tahicardie, extrasistole; agranulocitoză, trombocitopenie, anemie hemolitică.

Din partea organelor din tractul digestiv: gură uscată, amorțeală a mucoasei orale, anorexie, greață, suferință epigastrică, vărsături, diaree, constipație.

Din partea sistemului urogenital: urinare frecventă și / sau dificilă, retenție urinară, menstruație precoce.

Din partea sistemului respirator: nasul și gâtul uscat, congestia nazală, îngroșarea secrețiilor bronșice, strângerea toracică și respirația grea.

Reacții alergice: - erupție cutanată tranzitorie, urticarie, șoc anafilactic.

Altele: transpirație, frisoane, fotosensibilizare.

măsuri de precauție

Nu sunt oferite pentru administrarea s / c. Deoarece difenhidramina are un efect asemănător atropinei, trebuie utilizat cu prudență: la pacienții cu afecțiuni respiratorii recente cu istoric (inclusiv astm), presiune intraoculară crescută, hipertiroidism, boli cardiovasculare și hipotensiune arterială. Medicamentele antihistaminice pot reduce vigilența mentală atât la adulți, cât și la copii, precum și provoacă excitare și halucinații, convulsii și deces la sugari și copii, în special la supradoze. Utilizați cu prudență la vârsta de 60 de ani și peste, pentru că mai multă posibilă dezvoltare a vertijului, sedării și hipotensiunii. În timpul perioadei de tratament cu difenhidramină, expunerea la soare ar trebui evitată. Nu ar trebui să fie utilizat în timp ce conducătorii auto de vehicule și a persoanelor a căror profesie este asociată cu o concentrare crescută de atenție. În timpul tratamentului, alcoolul trebuie evitat.

difenhidramina

Difenhidramina ("Dimedrol") este un antihistaminic de prima generatie.

Difenhidramina este inclusă în lista de medicamente esențiale și esențiale.

Conținutul

Proprietăți fizice

Pulbere amară de pudră cristalină albă; cauzeaza amorteala limbii. Higroscopice. Foarte ușor solubil în apă, ușor în alcool și cloroform, foarte puțin solubil în eter. Soluțiile apoase (pH de soluție 1% 5,0-6,5) sunt sterilizate la +100 ° C timp de 30 de minute.

Acțiune farmacologică

Difenhidramina este unul dintre principalii reprezentanți ai grupului de medicamente antihistaminice care blochează H1-receptori. Are o activitate antihistaminică pronunțată. În plus, are un efect anestezic local, relaxează mușchii netezi ca urmare a acțiunii antispasmodice directe și blochează într-un mod moderat receptorii colinergici ai ganglionilor autonomi.

O caracteristică importantă a difenhidraminei este efectul sedativ, care are unele asemănări cu acțiunea substanțelor antipsihotice; în doze adecvate, are un efect hipnotic. Este, de asemenea, un antiemetic moderat. În acțiunea difenhidraminei asupra sistemului nervos, împreună cu efectul asupra receptorilor de histamină (posibil H3-receptorii creierului) activitatea sa anticolinergică centrală.

Farmacocinetica

Difenhidramina este bine absorbită atunci când este administrată pe cale orală. Pătrunde în bariera hemato-encefalică.

Indicații pentru utilizare

Diphnehidrina este utilizată în tratamentul urticariei și captarea unei gripă.

Ca și în cazul altor antihistaminice, difenhidramina este utilizată în tratamentul bolilor cauzate de radiații.

În astmul bronșic, difenhidramina este relativ puțin activă, dar poate fi prescrisă pentru această boală în combinație cu teofilină, efedrină și alte medicamente.

Uneori difenhidramina este utilizată pentru ulcer gastric și gastrită hiperacidă, dar blocanții receptorilor H2 sunt mult mai eficienți pentru această boală.

Difenhidramina (precum și alte blocante H1-receptorii) pot fi utilizați pentru a reduce reacțiile adverse în timpul transfuzării sângelui și fluidelor care înlocuiesc sângele, cu utilizarea enzimei și a altor medicamente.

Difenhidramina este de asemenea utilizată în boala coreeană, boală la mare și aer, vărsături gravide, sindromul Meniere. Efectul terapeutic al medicamentului în aceste boli poate fi explicat prin acțiunea anticholinergică sedativă și centrală. În ceea ce privește activitatea antiemetică, sarea sa complexă cu cloroteofilină (dimenhidrinați) este mai eficientă decât difenhidramina.

Difenhidramina este, de asemenea, utilizată ca sedativ și hipnotic în mod independent și în combinație cu alte hipnotice. Alocați în interiorul unui comprimat (0,03 sau 0,05 g) înainte de culcare.

În practica anesteziei se folosește ca parte integrantă a amestecurilor litice (vezi Aminazin).

Calea de administrare

Difenhidramina se administrează pe cale orală, intramuscular, într-o venă, local (dermal, sub formă de picături oftalmice, pe mucoasa nazală); introduceți și rectal. Sub piele nu intrați din cauza iritării.

În interiorul comprimatelor prescrise pentru adulți 0,03-0,05 g de 1-3 ori pe zi. Cursul de tratament este de 10-15 zile.

0,01-0,05 g sub formă de soluție 1% este injectat în mușchi, 0,02-0,05 g difenhidramină în 75-100 ml soluție izotonică de clorură de sodiu este introdusă în venă utilizând metoda picurare.

Difenhidramina este prescrisă la copii în doze mai mici: până la 1 an - 0,002-0,005 g, de la 2 la 5 ani - 0,005-0,015 g, de la 6 la 12 ani, 0,015-0,03 g pe recepție.

Lumanari cu difenhidramina intră în rect 1-2 ori pe zi după o clismă de curățare sau o curățare spontană a intestinului. Copiii cu vârsta sub 3 ani numesc lumanari care conțin 0,005 g difenhidramină; de la 3 la 4 ani până la 0,01 g; de la 5 la 7 ani - cu 0,015 g, 8-14 ani - 0,02 g.

Doze mai mari pentru adulți în interiorul: un singur 0.1 g, zilnic 0.25 g; intramuscular: 0,05 g singular (5 ml soluție 1%), zilnic 0,15 g (15 ml soluție 1%).

Forme de dozaj pentru uz local

Pentru instilarea în sacul conjunctiv, se utilizează soluții 0,2-0,5% (preferabil soluție de acid boric 2%) 1-2 picături de 2-3 ori pe zi.

Uneori difenhidramina este utilizată sub formă de cremă sau unguent (3-10%), produsă într-o farmacie, pentru a lubrifia pielea cu dermatoză mâncărime. Trebuie avut în vedere faptul că difenhidramina este absorbită prin piele și prin lubrifierea suprafețelor mari poate provoca intoxicație: gură uscată, dificultăți de respirație, agitație, confuzie.

Pentru rinita acută alergică, rinită acută, rhinosinusopatii, difenhidramina este prescrisă în nas sub formă de bastoane (bastoane de difenhidramină, Bacilli cum Dimedrolo) conținând 0,05 g difenhidramină pe bază de polietilen oxid. De asemenea, puteți utiliza unguente și picături gătite ex tempore.

Forme de eliberare

  • pulbere;
  • tablete de 0,02; 0,03 și 0,05 g;
  • lumanari rectale cu difenhidramina 0,005 fiecare; 0,001; 0,015 și 0,02 g (lumanari cu difenhidramină destinate utilizării în practica pediatrică);
  • bastoane de 0,05 g;
  • Soluție 1% în fiole și tuburi de seringă

Efecte secundare

Când se ia difenhidramina în interior datorită efectului său anestezic local, poate apărea o "amorțeală" de scurtă durată a membranelor mucoase ale cavității bucale; în cazuri rare, amețeli, cefalee, uscăciune a gurii, greață. Efectele secundare dispar după întreruperea tratamentului sau reducerea dozei.

Datorită efectului medicamentului asupra sistemului nervos central, poate să apară somnolență și slăbiciune generală.

Datorită efectelor sedative și hipnotice, difenhidramina nu poate fi prescrisă pentru admitere în timp ce lucrează pentru șoferii de transport și pentru alți oameni a căror profesie necesită un răspuns rapid și mental.

În combinație cu alcoolul și dozele mari (de la 300-500 mg) pot provoca delirium și halucinații.

În caz de supradozaj (mai mult de 4 comprimate pentru o doză unică), poate să apară umflarea extremităților, letală.

depozitare

Depozitare: Lista B. Într-un recipient bine închis, protejat de lumină și umiditate; tablete și fiole - într-un loc întunecat; lumânări - într-un loc uscat, rece și întunecat.

Proprietăți narcotice

Întărește și prelungește acțiunea opiaceelor. Cauzează mai multă dependență față de ele. De asemenea, sporește efectul deprimanților, cum ar fi alcoolul, fenobarbitalul și medicamentele benzodiazepine. Cu o supradoză gravă cauzează delirul.

În art

Dimedrol este menționat într-o serie de melodii populare:

Vezi de asemenea

  • Găsiți și aranjați sub formă de linkuri de note de subsol la surse reputate confirmând scris.
  • Reciclați designul în conformitate cu regulile de scriere a articolelor.

Wikimedia Foundation. 2010.

Vezi ce este "Difenghydramin" în alte dicționare:

Diphenhydramine - substantiv, număr de sinonime: 1 • drug (952) Dicționar sinonim ASIS. VN Trishin. 2013... Sinonime Dicționar

DIPHENHIDRAMINE - (difenhidramină) antihistaminic cu proprietăți sedative; utilizate în tratamentul reacțiilor alergice (cum ar fi febra fânului și rinita) și în combinație cu alte substanțe medicamentoase în siropuri de tuse (de exemplu, în......) Dicționar medical

Difenhidramina (difenhidramina) - medicament antihistaminic cu proprietăți sedative; utilizate în tratamentul reacțiilor alergice (cum ar fi febra fânului și rinita) și în combinație cu alte substanțe medicinale în siropuri de tuse (de exemplu benilină (Benilin))... Termeni medicali

Difenhidramină - Difenhidramină (Difenhidramină) Compus chimic IUPAC 2 benzhidriloxi N, N dimetil etanamină Formula brută C17H21N... Wikipedia

Psilo-Balsam - Difenhidramină (Difenhidramină) Compus chimic IUPAC 2 benzhidriloxi N, N-dimetil-etanamină Formula brută C17H21N... Wikipedia

Blocurile receptorilor de histamină - (sinonime: antagoniști ai histaminei, blocanți ai histaminei) care elimină efectele fiziologice ale histaminei prin blocarea receptorilor celulelor sensibile. În practica clinică, blocanții sunt utilizați pentru două dintre cele trei... Enciclopedie medicală

Betadrin - ingredient activ >> Difenhidramina * + Naphazoline * (Difenhidramina * + Naphazoline *) Denumirea latină Betadrin ATX: >> S01GX Medicamente antialergice Alte Grupuri farmacologice: Mimetic alfa adrenergic în combinații >> H1...... Dicționarul medicamentelor

Oftalmol - Denumirea latină Oftalmol ATX: >> S01AX03 Preparate cu conținut de zinc Grupa farmacologică: Antiseptice și dezinfectante Clasificarea nozologică (ICD 10) >> H10.1 Conjunctivită acută atopică >> H10.3 Conjunctivită acută...... Dicționar de droguri

Allergin - ingredient activ >> Difenhidramina * (Difenhidramină *) Denumirea latină Allergin ATH: >> R06AA02 Difenhidramina Grupul farmacologic: H1 antihistaminice Clasificarea nozologică (ICD 10) >> J00 J06 Respiratorii acută... Dicționarul medicamentelor

Difenhidramina 1% pentru preparate injectabile - Substanta activa >> Difenhidramina * (Difenhidramina *) Denumirea latina Dimedrol 1% pentru preparate injectabile ATX: >> R06AA02 Difenhidramina Grupuri farmacologice: H1 antihistaminice >> Medicamente hipnotice Compozitie si eliberare 1 ampule cu 1... medicamente

Difenhidramina: descriere, instrucțiuni, preț

Prețul Difengidramin și disponibilitatea în farmacii a orașului

Atenție! Mai sus este un tabel de referință, informațiile se pot schimba. Datele privind prețurile și disponibilitatea se schimbă în timp real pentru a le putea vizualiza - puteți utiliza căutarea (există întotdeauna informații actualizate în căutarea) și, de asemenea, dacă trebuie să lăsați o ordine de medicamente, selectați zonele din oraș pentru a căuta sau căuta doar prin deschiderea curentă farmacii.

Lista de mai sus este actualizată cel puțin o dată în 6 ore (actualizat 03/03/2019 la 04:08 - ora Moscovei). Verificați prețurile și disponibilitatea medicamentelor printr-o căutare (linia de căutare se află în partea de sus), precum și prin apelarea farmaciilor înainte de a vizita farmacia. Informațiile conținute pe site nu pot fi utilizate ca recomandări pentru auto-tratament. Înainte de a utiliza medicamente, consultați-vă medicul.

DIPHENHIDRAMINE (DIPHENHIDRAMINE)

Acțiune farmacologică

Histamina N blocant1-receptori. Are activitate antialergică, are un efect anestezic local, antispasmodic și moderat ganglioblokiruyuschee. Atunci când ingestia provoacă un efect sedativ și hipnotic, are un efect moderat antiemetic și are, de asemenea, o activitate anticolinergică centrală.

Când se aplică extern, are efect antialergic.

Farmacocinetica

Indicatii ale medicamentului

Schema de dozare

Adulți în interiorul cu 30-50 mg de 1-3 ori pe zi. Cursul de tratament este de 10-15 zile. Ca hipnotic, 50 mg la culcare. V / m - în doze de 50-250 mg; În / în picurare - 20-50 mg.

Când doza unică de ingestie pentru copii sub vârsta de 1 an - 2-5 mg; de la 2 la 5 ani - 5-15 mg; de la 6 la 12 ani - 15-30 mg.

Utilizat în exterior de 1-2 ori pe zi.

Efecte secundare

Posibile: amorțeală scurtă a mucoasei orale, somnolență, slăbiciune generală, scăderea vitezei reacției psihomotorii; copiii pot avea o dezvoltare paradoxală a insomniei, a iritabilității și a euforiei.

Rar: amețeli, cefalee, uscăciune a gurii, greață, fotosensibilitate, pareză de cazare, incoordinație, tremor.

Contraindicații

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării

Instrucțiuni speciale

Folosiți cu prudență difenhidramina în timpul sarcinii și alăptării.

În timpul perioadei de tratament nu ar trebui să fie expuse la radiațiile solare, este necesar să se evite alcoolul.

Influența asupra capacității de a conduce vehiculele de transport și mecanismele de control

Cu prudență folosită la pacienții implicați în activități potențial periculoase care necesită o atenție sporită și reacții psihomotorii rapide.

Interacțiuni medicamentoase

Utilizarea simultană intensifică acțiunea etanolului și a medicamentelor care slăbesc sistemul nervos central.

Utilizarea concomitentă a inhibitorilor MAO mărește activitatea anticholinergică a difenhidraminei.

Interacțiunea antagonistă este observată prin numirea în comun a psihostimulanților.

Reduce eficacitatea apomorfinei ca emetic în tratamentul otrăvirii. Îmbunătățește efectele anticolinergice ale medicamentelor cu activitate anticolinergică.

Medicamentul "Diphenhydramină" - instrucțiuni de utilizare, descriere, compoziție și recenzii

În lumea modernă este destul de dificil să găsești o persoană care nu a întâlnit niciodată manifestări alergice. Fenomenul, care poate părea inofensiv la prima vedere, poate duce la complicații grave. O poziție specială este șocul anafilactic, care poate fi fatal. De aceea, este importantă asistența medicală în timp util în cazul apariției semnelor primare de alergie. În acest scop, este potrivit un produs de înaltă calitate cu proprietăți antihistaminice. Acesta poate opri dezvoltarea unei reacții alergice și poate normaliza starea corpului în ansamblu.

Dintre alergisti, medicamentul Diphenhydramine a castigat o popularitate deosebita. Instrucțiunile de utilizare a acestuia vor fi discutate în acest articol.

Proprietăți farmacologice

Medicamentul are efecte antialergice și antiemetice. În plus, se caracterizează prin efecte sedative, hipnotice, locale, anestezice. Difenhidramina este capabila sa blocheze receptorii de histamina, sa scada si sa elimine spasmele musculare, edemul tisular, eruptia cutanata, mancarimea, roseata, care sunt cauzate de histamina.

Când se ia medicamentul în interiorul pacientului se simte amorțeală a membranei mucoase din gură. De droguri poate ajuta în prezența unui număr de boli, dar înainte de a începe să luați, ar trebui să consulte cu medicul dumneavoastră și să studiați cu atenție instrucțiunile de utilizare a "Diphenhydraminum".

Descrierea substanței

Principalul ingredient activ al medicamentului are un efect blocant asupra receptorilor colinergici localizați în ganglioni autonomi, ca urmare a reducerii presiunii. Dacă medicamentul este luat de pacienți care suferă de circulație insuficientă a sângelui, hipotensiunea ar putea fi exacerbată. În acest sens, este necesar să se monitorizeze indicatorii de tensiune arterială.

La pacienții cu epilepsie diagnosticată, pot apărea convulsii. În același timp, medicamentul se descurcă bine cu bronhospasmele, reduce reflexul tusei. Medicamentul se manifestă perfect în cazurile unui atac de astm bronșic. Medicul și instruirea vă vor ajuta să decideți cu privire la doza necesară. Potrivit recenziilor, "Difengidramin" ajută foarte repede.

Acțiune medicamentoasă

După ingerare, medicamentul este dizolvat pentru o perioadă scurtă de timp și apoi absorbit. Efectul maxim se realizează la o oră după ce a fost adoptat. Instrumentul este aproape complet asociat cu proteinele din sânge. Partea principală a substanței este defalcată în ficat, iar restul pe parcursul zilei este excretată în urină.

Acționează medicamentul timp de aproximativ 6 ore. Odată cu administrarea de către o femeie în timpul alăptării, este posibil ca un copil să dezvolte efecte hipnotice și sedative. În acest sens, medicamentul ar trebui să fie utilizat de mamele care alăptează numai după consultarea medicului pediatru. Utilizarea de către femeile gravide este extrem de nedorită.

Acest lucru este indicat în instrucțiunile de utilizare a medicamentului "Difengidramin".

Utilizarea medicamentelor

Utilizarea medicamentului în cauză este posibilă într-o varietate de condiții, de exemplu, cu manifestări de urticarie, dermatoză, care provoacă mâncărime semnificative, cu rinită vasomotorie, conjunctivită alergică, boală serică, reacții alergice la utilizarea altor medicamente.

Medicamentul poate fi prescris pentru manifestările de șoc anafilactic în timpul transfuzării înlocuitorilor de sânge și a masei globulelor roșii. Se are în vedere utilizarea medicamentelor în timpul tratamentului complex al bolilor cauzate de radiații. Acest lucru confirmă instrucțiunile de utilizare ale instrumentului "Difengidramin".

Medicamentul poate fi folosit ca anestezic local, ca mijloc de combatere a vărsăturilor în timpul călătoriilor și zborurilor maritime.

O altă formă de eliberare a medicamentului este, de asemenea, utilizată pe scară largă ca un unguent. Acesta poate fi utilizat pentru a reduce durerea cauzată de arsurile solare după mușcături de insecte. Unguentul poate elimina rapid erupțiile rezultate din reacția alergică.

Contraindicații de utilizat

Pentru preparatul "Difenhidramina", instrucțiunile de utilizare indică faptul că este strict interzisă utilizarea acestuia în prezența sensibilității individuale la componentele incluse în compoziția sa. Alergii și pediatrii nu recomandă utilizarea acestuia în timpul alăptării, deoarece poate provoca somnolență la un copil. De asemenea, medicamentul este contraindicat la nou-născuți.

Nu utilizați acest medicament dacă pacientul suferă de glaucom, hipertrofie a prostatei, în timpul perioadelor de exacerbare a gastritei sau a ulcerului peptic, în prezența stenozei gâtului vezicii urinare. Medicamentul poate fi prescris, dar cu prudență.

O altă contraindicație sunt procesele cronice în ficat și rinichi.

Prin urmare, înainte de a începe tratamentul cu acest medicament, merită să vă familiarizați din nou cu contraindicațiile existente.

Ce spune manualul de instrucțiuni despre efectele secundare ale clorhidratului de difenhidramină?

Efecte secundare

Cu utilizarea "difenhidraminei", nu este exclusă apariția efectelor secundare. Din partea Adunării Naționale, se pot manifesta manifestări sub formă de slăbiciune, somnolență, atenție scăzută și concentrare, oboseală, amețeli, dureri în cap, coordonare insuficientă, anxietate și excitabilitate crescută.

Sistemul cardiovascular poate reacționa la medicament prin scăderea presiunii, palpitațiilor, tahicardiei, trombocitopeniei, anemiei hemolitice. În ceea ce privește tractul gastrointestinal, sunt posibile următoarele efecte secundare: amorțeală a membranelor mucoase, uscăciune a gurii, vărsături și greață, constipație și diaree, scădere în greutate.

Din partea rinichilor - nu sunt excluse manifestări sub formă de retenție urinară, urinare frecventă sau lipsă completă a urinei.

În plus, pot apărea uscăciunea nasului și a gâtului, vâscozitatea sputei în bronhii, congestia nazală. Manifestările alergice care sunt exprimate prin erupții cutanate, hiperemie, mâncărimi nu sunt excluse. Toate acestea pot declanșa clorhidratul de difenhidramină. Instrucțiunile pentru acest medicament confirmă acest lucru.

După cum vedem, lista de efecte secundare este destul de extinsă, așa că trebuie să vă adresați medicului înainte de utilizare.

supradoză

În cazul în care medicamentul este luat în mod necorespunzător, pot fi observate excitare sau depresie ale NA, înroșirea pielii, leșin, uscăciunea membranelor mucoase, dificultăți de respirație. În caz de supradozaj, trebuie să se efectueze o terapie de detoxifiere. Va necesita lavaj gastric, clism, luând adsorbantul. În plus, se pot utiliza picături care conțin salină și glucoză.

Cu semne de supradozaj, este necesară măsurarea tensiunii arteriale și a pulsului. Tratamentul trebuie efectuat în condiții de resuscitare și sub supravegherea constantă a unui medic până când starea pacientului revine la normal. În acest sens, este necesar să se respecte cu strictețe regulile de administrare a medicamentului și dozajul acestuia.

Doza de medicament "Difengidramin"

Medicamentul poate fi utilizat în mai multe moduri. Mai întâi, se poate prescrie administrarea intramusculară sau intravenoasă a medicamentului prin injectare. Se poate utiliza, de asemenea, calea rectală de administrare a medicamentului. În plus, medicamentul are astfel de forme de eliberare ca unguent și picături.

Ca adult, el poate fi administrat pe cale orală într-un volum de treizeci până la cincizeci de miligrame de trei ori pe zi. Dacă medicamentul este folosit pentru a evita boala de mișcare în timpul călătoriei, atunci trebuie luată cu cel puțin o oră înainte de începerea călătoriei. Pentru a combate insomnia, luați medicamentul în cantitate de cincizeci de miligrame imediat înainte de culcare. Doar o zi poți să consumi până la o sută cincizeci de miligrame de medicament, altfel apariția supradozei este posibilă. Doza maximă admisă pentru o singură doză - nu mai mult de 50 miligrame. Acest lucru confirmă instrucțiunile de utilizare ale instrumentului "Difengidramin". Prețul va fi prezentat mai jos.

Dacă medicamentul este prescris pentru administrare intravenoasă, atunci se utilizează o soluție de medicament în soluție fiziologică de până la 50 miligrame. Durata maximă a tratamentului cu difenhidramină nu trebuie să depășească zece zile.

O altă formă de eliberare a medicamentului este picăturile de ochi. În această formă, medicamentul este permis să fie folosit de până la cinci ori pe zi. Medicamentul sub formă de gel sau unguent trebuie aplicat pe piele într-un strat subțire uniform, de cel mult patru ori pe zi.

Metodele de calcul al dozării medicamentelor pentru injectare, precum și metodele acceptabile de introducere sunt cuprinse în instrucțiunile de utilizare.

Cu o consultație personală, medicul vă va ajuta să alegeți o doză individuală de medicament și forma de eliberare care va fi cea mai eficientă.

Interacțiunea cu alte medicamente

Utilizarea acestuia cu etanol sau alte medicamente care au un efect depresiv asupra sistemului nervos central poate duce la o creștere a efectului sedativ al acestor medicamente. În plus, medicamentul este un antagonist al diferitelor psihostimulante.

Acest lucru indică instrucțiunile "Diphenhydramine" pentru utilizare.

Analogii de "difenhidramină"

Majoritatea pacienților sunt destul de efectul pe care îl are acest medicament. El este capabil să scape de multe simptome alergice pe termen scurt, iar manifestarea efectelor secundare este extrem de rară.

Cu toate acestea, nu este întotdeauna posibilă găsirea "difenhidraminei" în farmacii. Dacă vă bazați pe compoziția, mecanismul și direcția de droguri, atunci puteți ridica omologul său de înaltă calitate. O listă destul de extinsă de medicamente are un efect similar. Cele mai populare dintre medici și pacienți sunt: ​​Betadrin, Psilo Balsam, Polynadim, Valemidin și alții.

Costul pentru "Difengidramina"

După cum sa menționat deja, în farmacii este foarte dificil să găsiți un medicament sub acest nume de marcă. În flacoane pentru injecție, costă 35 de ruble. Costul comprimatelor este mai bine specificat în rețeaua de farmacii.

Am luat în considerare instrucțiunile de utilizare pentru medicamentul "Diphenhydramină". Prețul, recenziile, analogii sunt, de asemenea, descrise.

Difenhidramina - instrucțiuni de utilizare, compoziție, indicații, analogi și recenzii

Grupa farmacologică înseamnă - H1-Antihistaminice, hipnotice. Numele drogurilor - Benadril, Grandim, Dimedrol, Psilo-Balsam.

Compoziție și formă de eliberare

  • tablete
  • lumânări
  • soluție de injectare
  • gel pentru uz extern
  • stick-uri

Acțiune farmacologică

Instrucțiunile de utilizare arată că medicamentul blochează acțiunea substanțelor histaminice prezente în organism și provoacă umflarea, mâncărimea, strănutul și ruperea. La pacienții cu boală Parkinson reduce tensiunea și tensiunea musculară.

Indicații pentru utilizarea difenhidraminei

Pentru a scăpa de simptomele febrei de fân, cu pieliță și urticarie, tuse uscată de origine rece sau alergică, cu dificultăți de a adormi, precum și cu simptome de boală Parkinson și pentru prevenirea bolilor de mișcare. Diphenhidramina este folosită pentru arsuri, insecte, viermi de insecte, dermatită de contact cauzată de contactul cu plantele.

Contraindicații

Hipersensibilitate, alăptare, vârsta copiilor (nou-născuți și copii prematuri).

Restricții - glaucom cu închidere în unghi, hipertrofie prostatică, ulcer gastric și duodenal stenos, obstrucție pieloduodenală, stenoză a gâtului vezicii urinare, sarcină. La momentul tratamentului trebuie să întrerupeți alăptarea.

Efecte secundare

Difenhidramina poate provoca somnolență, uscăciune a gurii, greață, îngroșarea mucusului. Rare manifestări - conștiență confuză, dificultăți de urinare, vedere încețoșată.

Instrucțiuni de utilizare

Metodă și dozare

În interiorul adulților: 30-50 miligrame de 1-3 ori pe zi, pentru prevenirea bolii de mișcare timp de 30-60 de minute. înainte de călătorie. Când insomnia - 50 mg înainte de culcare. Doza maximă unică - 100 mg zilnic - 250 mg. Copii cu vârsta până la 1 an: oral, într-o doză de 2-5, 2-5 ani - 5-15, 6-12 ani - 15-30 miligrame pe recepție. Supozitoare rectal de 1-2 ori pe zi (după curățarea intestinului) pentru copii sub 3 ani - supozitoare care conțin 5 mg difenhidramină, de la 3 la 4 ani - 10 mg, de la 5 la 7 ani - 15 mg, 8-14 ani - 20 mg. Cursul de tratament este de 10-15 zile. Gelul este aplicat pe pielea afectată cu un strat subțire de 3-4 ori pe zi. Cu rinită: intranazal, sub formă de tije de 50 mg.

Începutul acțiunii drogului În 15 minute.

Durata fondurilor 3 - 6 ore.

Dacă se pierde drogul Luați o pastilă de îndată ce vă aduceți aminte. Dacă este cu puțin înainte de următoarea doză, săriți-l pe cel precedent și reveniți la regimul obișnuit. Nu dublează doza următoare.

Încetarea admiterii Opriți administrarea Difenhidraminei și consultați un medic dacă nu există nici o îmbunătățire în termen de 5 zile.

Somnolență severă, copii dilatați care nu răspund la lumină, temperatură, excitabilitate, respirație intermitentă, agresivitate, confuzie, pierderea coordonării, puls slab, convulsii, pierderea conștiinței. Contactați imediat un medic, camera de gardă sau contactați cel mai apropiat centru de control al otrăvurilor.

Instrucțiunile de utilizare avertizează că, pentru a evita iritarea stomacului, luați difenhidramina cu alimente sau lapte. Mai ales cu atenție trebuie să monitorizați posibilele manifestări ale efectelor secundare la copii, deoarece ele au adesea complicații grave, dar copiii nu își pot descrie deseori sentimentele.

măsuri de precauție

Peste 60 de ani La persoanele în vârstă, reacțiile negative la difenhidramină sunt mai frecvente și mai pronunțate.

Conducerea autoturismelor și lucrul cu mecanisme Evitați aceste activități până când vă dați seama cum vă influențează difenhidramină. Utilizarea acestui medicament poate servi ca bază pentru a împiedica piloții să lucreze.

alcool crește riscul și severitatea efectelor secundare, cum ar fi somnolența și confuzia.

Interacțiunea cu alte medicamente

Discutați cu medicul dumneavoastră dacă utilizați medicamente anticholinergice, alcool, care suprimă activitatea sistemului nervos central al unei substanțe sau inhibitori ai monoaminooxidazei. Nu există interacțiuni cu alimentele.

Analoguri interne și externe

Sinementele de medicamente (medicamente care conțin ingredientul activ difenhidramina): Allergin, Dimedrol pentru o injecție de 1%, Dimedrol, Dimedrol Bufus, Dimedrol-UBF, Dimedrol comprimate, Diphenhydramine hydrochloride comprimate, Dimedrol Aveksima, comprimate pentru copii Dimedrol, 0 mg, 29% balsam.

Difenhidramina în combinație cu paracetamolul face parte din medicamentul Migrenol PM. Substanța în combinație cu nafazolina se află în medicamente: Polynadim și Betadrin. Difenhidramina + sulfat de zinc + Nafalozin se află în compoziția medicamentului Okumetil. Substanța face parte din medicamente: Ophthalmoferon, Valemidin și așa mai departe.

Prețul în farmacii

Citiți prețul clorhidratului de difenhidramină în 2018 și analogii ieftini >>> Prețul difenhidraminei clorhidrat în diferite farmacii poate varia semnificativ. Acest lucru se datorează utilizării unor componente mai ieftine și a politicii de preț a lanțului de farmacii.

Citiți informațiile oficiale despre medicamentul Difenghydramin clorhidrat, instrucțiunile de utilizare ale acestuia conțin informații generale și regim de tratament. Textul este furnizat exclusiv pentru informații și nu poate servi drept substitut pentru consultarea unui medic.