Utilizarea aspirinei în tratamentul bolilor și a posibilelor efecte secundare

Aspirina, care din punct de vedere chimic este acid acetilsalicilic, este un medicament care este utilizat ca:

  • durere ucigaș (pentru a scuti durerea minore)
  • antipiretic (pentru a reduce febra)
  • medicamente antiinflamatoare

Aspirina, în plus, este un medicament antiagregante și subțierea sângelui, deoarece inhibă eliberarea tromboxanului: această substanță, în condiții normale, agregă trombocite pentru a restabili vasele de sânge deteriorate. Din acest motiv, aspirina poate fi utilizată pentru o perioadă lungă de timp și la o doză mică pentru a preveni atacurile cardiace, stopul cardiac și episoadele de tromboză la pacienții cu risc crescut de formare a cheagurilor de sânge.

În plus, sa dovedit că aspirina poate fi administrată în doze mici imediat după oprirea cardiacă, pentru a reduce riscul unui al doilea atac de cord sau a necrozei țesutului inimii.

Principalele efecte secundare ale aspirinei sunt ulcerele gastro-intestinale, sângerările la nivelul stomacului (sângele în stomac) și tinitusul, în special când medicamentul este administrat în doze mari.

La copii și adolescenți, aspirina nu trebuie utilizată pentru a elimina simptomele de parainfluenză, varicela sau alte boli virale, deoarece este asociată cu riscul de sindrom Ray.

Aspirina este una dintre cele mai frecvent utilizate medicamente din lume: se estimează că aproximativ 40.000 de tone sunt consumate în fiecare an.

În unele țări, Aspirina este o marcă comercială înregistrată a Bayer și nu poate fi utilizată de alți producători.

Indicatii terapeutice și eficacitatea aspirinei

Aspirina pentru raceli

Aspirina a fost utilizată pentru combaterea febrei și a durerii la răceli pentru mai mult de un secol, dar sa dovedit recent eficientă prin intermediul studiilor clinice controlate efectuate pe adulți.

Un gram de aspirină, în medie, reduce temperatura corpului de la 39,0 ° C la 37,5 ° C timp de trei ore.

Acțiunea medicamentului începe după 30 de minute, după 6 ore temperatura este la 37,8 ° C

Aspirina pentru durere în gât și durere de cap

Aspirina este, de asemenea, utilă în cazul "disconfortului durerii", durerii de cap și durerii în gât. Efectele analgezice și antipiretice ale aspirinei sunt identice cu cele ale paracetamolului, dar necesită doze mai mari, adesea determinând creșterea transpirației și a efectelor secundare, în special în tractul gastro-intestinal.

Aspirina este unul dintre mijloacele de "prima grevă" împotriva unei dureri de cap și oferă relief în 50-60% din cazuri. Eficacitatea sa este comparabilă cu sumatriptanul și alte analgezice, cum ar fi paracetamolul sau ibuprofenul. Combinația dintre aspirină, paracetamol și cafeină arată o eficacitate și mai mare. Pentru tratamentul durerii de cap, această formulă este mai eficientă decât fiecare dintre cele trei componente separate.

Aspirina ameliorează durerea la 60-75% dintre pacienții care suferă de dureri de cap de tensiune. Din acest punct de vedere, acesta este echivalent cu paracetamolul, cu excepția faptului că de multe ori cauzează efecte secundare în tractul gastro-intestinal. Studiile clinice comparative au arătat că metamizolul sodic (Novalgin) și ibuprofenul ameliorează durerea mai rapid decât aspirina, dar această diferență devine nesemnificativă după două ore.

Aspirina și boli ale sistemului cardiovascular

În doze mici, aspirina sau echivalenții ei inhibă agregarea plachetară; S-a dovedit, de asemenea, că reduce probabilitatea unui atac ischemic tranzitor și a anginei la bărbați și, prin urmare, poate fi utilizat pentru a preveni aceste boli.

Dozele mici de aspirină sunt recomandate pentru prevenirea primară a bolilor cardiovasculare și a infarctului miocardic la pacienții care au fost diagnosticați cu o altă boală a sistemului cardiovascular.

Alte aplicații de aspirină

Aspirina este de asemenea eficientă în tratarea durerii postoperatorii. Cel mai studiat este acțiunea sa împotriva durerii de dinți. Sa demonstrat că o combinație de aspirină și cafeină ameliorează durerea mai bine decât aspirina în monoterapie.

Aspirina efervescentă ameliorează durerea mult mai rapid decât pilulele (15-30 minute față de 45-60 de minute).

Cu toate acestea, analgezia postoperatorie cu aspirina este mai puțin eficace decât ibuprofenul. Aspirina are o toxicitate ridicată la nivelul tractului gastro-intestinal. Doza maximă de aspirină (1 g) este mai puțin eficientă decât doza medie de ibuprofen (400 mg) și efectul durează mai puțin timp.

Aspirina este adesea utilizată în combinație cu alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și analgezice opioide pentru tratamentul durerii cu intensitate variabilă.

În doze mari, aspirina și alte salicilate sunt utilizate pentru a trata:

Utilizarea aspirinei la copii

Aspirina nu trebuie utilizată la copii și adolescenți datorită riscului crescut de apariție a sindromului Ray; în schimb, se recomandă NSAID paracetamol sau non-salicilat, cum ar fi ibuprofenul.

Sindromul Kawasaki rămâne una dintre puținele boli în care se arată utilizarea aspirinei la copii, dar chiar și această recomandare este pusă la îndoială de unii experți.

Contraindicații privind utilizarea aspirinei

Aspirina nu trebuie utilizată la pacienții cu alergie la salicilați sau la medicamente antiinflamatorii. În plus, trebuie acordată o atenție deosebită pacienților care suferă de astm sau de bronhospasme.

Datorită efectelor negative asupra stomacului și intestinelor, aceasta trebuie utilizată cu prudență la pacienții care suferă de:

Chiar și atunci când niciuna dintre aceste boli nu este prezentă, aspirina poate crește riscul de sângerare a stomacului, în special dacă este administrat în asociere cu alcool sau warfarină.

Pacienții care suferă de hemofilie sau alte anomalii de coagulare a sângelui nu trebuie să ia aspirină sau alte salicilate.

S-a dovedit că aspirina conduce la anemie hemolitică la pacienții cu deficiență de enzime glucozo-6-fosfat dehidrogenază, în special dacă este administrată în doze mari.

Utilizarea aspirinei în cazurile febrei dengue nu este recomandată datorită unei creșteri a tendinței de sângerare.

Pacienții care suferă de boli renale, hiperuricemie sau guta nu trebuie să utilizeze aspirină, deoarece acest medicament reduce capacitatea rinichilor de a elimina acidul uric și, prin urmare, poate agrava aceste boli.

Aspirina Efecte secundare

gastrointestinal

Sa dovedit că utilizarea aspirinei crește riscul de sângerare gastrointestinală.

S-a dovedit, de asemenea, că combinarea aspirinei cu alte medicamente antiinflamatorii crește și mai mult riscul. Aspirina, dacă este utilizată în asociere cu clopidogrel sau warfarină, poate crește riscul de sângerare a tractului gastro-intestinal superior.

Efectul asupra sistemului nervos central

Conform studiilor efectuate la șoareci, doze mari de salicilați și metaboliți ai aspirinei pot duce la tinitus.

Sindromul lui Reye

Sindromul Reye - o formă gravă de encefalopatie acută și ficat gras, poate să apară la copii și adolescenți care iau aspirină pentru a trata febra sau alte boli sau infecții.

După ce s-a descoperit legătura dintre sindromul Ray și utilizarea aspirinei a fost limitată. Reducerea imediată a numărului de cazuri înregistrate de sindrom Ray.

În prezent, Ministerul Sănătății nu recomandă administrarea de aspirină (sau produse care conțin acid salicilic) copiilor cu vârsta sub 16 ani.

Urticarie și edem

În cazuri rare, aspirina poate provoca simptome similare unei reacții alergice, care include:

Reacția este cauzată de intoleranța la salicilați, mai degrabă decât de o adevărată alergie. Acest lucru se datorează faptului că organismul nu este capabil să absoarbă nici măcar cantități mici de aspirină și, prin urmare, are loc o supradoză.

Alte reacții adverse ale aspirinei

Aspirina poate provoca sângerare pe termen lung după intervenție chirurgicală, care poate dura până la 10 zile. Studiul a monitorizat 30 de pacienți care au suferit intervenții chirurgicale de natură diferită. 23 a trebuit să efectueze oa doua operație din cauza hemoragiei postoperatorii.

Sângerarea a fost declanșată de utilizarea aspirinelor, ca o auto-medicație sau în combinație cu alte componente.

Aspirina poate provoca edem Quincke la unii pacienți. Angioedemul apare la unii pacienți în decurs de una până la șase ore după administrarea aspirinei. Cu toate acestea, aspirina administrată singură nu provoacă edem Quincke: aspectul său este asociat cu administrarea de aspirină împreună cu alte AINS.

Aspirina crește riscul de microhemoragie a creierului, adică aspectul de pete (negru) pe RMN, de aproximativ 5-10 mm în dimensiune. Micro hemoragia nu trebuie subestimată, deoarece duce adesea la ischemie sau hemoragie intracerebrală, precum și la apariția bolii Binswanger sau a bolii Alzheimer.

Interacțiunile cu aspirina

S-a dovedit că aspirina poate interacționa cu alte medicamente.

De exemplu, acetazolamida și clorura de amoniu pot crește efectul toxic al salicilaților, iar alcoolul crește riscul de sângerare gastrointestinală.

Aspirina interferă cu asocierea anumitor medicamente cu proteine ​​din sânge, incluzând: tolbutamida antidiabetică și clorpropamida, imunosupresoarele metotrexate, fenitoina, probenecidul și acidul valproic și toate medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene.

Aspirina poate chiar bloca absorbția de vitamina C.

Supradozajul cu aspirină - ce trebuie să faceți

Supradozajul cu aspirină poate fi acut sau cronic.

Atacțiile acute apar atunci când se administrează o singură doză de aspirină, otrăvirea cronică apare atunci când aspirina este administrată în doze mari pentru o perioadă lungă de timp.

Mortalitatea în cazul supradozei acute este de 2%, în timp ce supradoza cronică duce la deces în 25% din cazuri.

Printre posibilele antidoturi la supradozaj cu aspirină ar trebui să fie numită:

  • carbon activat
  • dextroză intravenoasă
  • sare cu picurare
  • bicarbonat de sodiu
  • dializă

aspirină

Aspirina este un medicament unic, fără timp.

Aspirina este un medicament unic care nu și-a pierdut eficacitatea și relevanța pentru mai mult de 100 de ani. Mecanismul acțiunii sale este destul de simplu, rezultatul aplicației nu vă face să așteptați mult, scutirea vine după 10 minute. Acest lucru îl face un asistent indispensabil al medicilor și pacienților cu boli complet diferite.

Descrierea aspirinei

Medicamentul uzual numit Aspirina este o pilula albă biconvexă. Pe de o parte există o marcă comercială a companiei farmaceutice Bayer - o cruce, iar pe de altă parte este gravată "ASPIRIN 0.5".

Diferitele tablete efervescent numite Aspirin pot să arate diferit. Se dizolvă rapid în apă și de obicei au un gust plăcut.

Denumire comercială Aspirin

Numele Aspirin este comercial, adică aparține numai producătorului medicamentului original al companiei farmaceutice germane Bayer. Aspirina conține principalul ingredient activ - acid acetilsalicilic. În plus, este inclusă în structura unui număr mare de medicamente cu alte denumiri (mai mult de 200 dintre acestea sunt înscrise în Registrul de Stat al Medicamentelor din Federația Rusă).

Forma de dozare a aspirinei

Singura formă de dozare a Aspirinei este o pilulă. Nu există forme parenterale (injecții intramusculare sau intravenoase) sau agenți pentru acțiune locală.

Unele analogi de aspirină sunt forme efervescent care se dizolvă în apă. Datorită acestui fapt, acestea sunt absorbite rapid și efectul apare în câteva minute. Unele medicamente combinate sunt disponibile sub formă de pulbere pentru administrare orală, care, de fapt, este lovită.

Compoziția de aspirină

Aspirina conține principalul ingredient activ - acid acetilsalicilic. Aceasta provoacă efectul farmacologic al acestui medicament. În plus față de compoziția Aspirinei au fost incluse substanțe care dau tabletei forma și aspectul: amidon de porumb și celuloză. Ele nu afectează mecanismul de acțiune.

Aspirina Cardio include, de asemenea, un strat enteric care împiedică dizolvarea acestui medicament în stomac, ceea ce reduce într-o oarecare măsură probabilitatea de ulcerație. Structura sa este complexă, multicomponentă, dar componentele din cadrul acesteia nu au niciun efect asupra mecanismului de acțiune.

Compoziția formelor efervescente de Aspirină include substanțe care îi conferă proprietăți specifice - acid citric și bicarbonat de sodiu.

Proprietăți farmacologice ale Aspirinei

Aspirina conține acid acetilsalicilic. Ea este un reprezentant al medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene neselective. Proprietățile Aspirinei sunt explicate prin inhibarea a două tipuri de ciclooxigenază (tipurile 1 și 2).

Enzima COX 2 este produsă în timpul procesului inflamator și inhibarea sintezei sale duce la dispariția durerii, scăderea febrei și îmbunătățirea stării generale. Această proprietate a Aspirinei este utilizată pentru tratamentul simptomatic al răcelii sau pentru ameliorarea durerii de diferite origini.

COX 1 contribuie la producerea de prostaglandine, care au un efect citoprotector, adică protejează diferitele organe și țesuturi de deteriorare. Este tocmai ca rezultat al inhibării acestor substanțe că apar diverse efecte secundare din partea membranei mucoase a stomacului, ficatului, rinichilor, bronhiilor, uterului. Cu toate acestea, în plus, Aspirina are un efect inhibitor asupra trombocitelor, lipsindu-le de activitate pe întreaga perioadă a vieții lor (7-10 zile) și această proprietate este utilizată pentru a preveni tromboza (accident vascular cerebral ischemic, infarct miocardic, tromboză vaginală) la persoanele din grupurile cu risc crescut.

Indicații pentru utilizare Aspirină

Indicații de utilizare Aspirina este foarte diversă. În acest moment este una dintre cele mai populare medicamente, în ciuda vârstei sale considerabile. Diferite domenii din medicină, în care acest medicament a găsit nișa, sunt explicate prin mecanismul acțiunii sale, deoarece inhibarea enzimei ciclooxigenazei tip 1 și 2 dă efecte clinice complet diferite.

Indicații pentru utilizare Aspirina depinde în mod direct de doza acestui medicament și de ce substanțe adiționale sunt introduse în structura sa pentru ai da proprietăți noi. Ca urmare, există trei grupuri principale de direcții pentru utilizarea sa:

Prima dovadă pentru utilizarea Aspirinei, care și-a început istoria în medicina modernă, este ameliorarea simptomatică a diferitelor tipuri de durere. Este vorba în primul rând de formarea țesutului conjunctiv (mușchi, tendoane, ligamente, dinți). De aceea, efectul Aspirinei poate fi util pentru reducerea intensității senzațiilor neplăcute în timpul durerilor de cap, a durerilor de dinți, după diverse leziuni (entorse, dislocări, subluxații, vânătăi etc.) și în perioadele dureroase.

Merită să ne amintim că durerea din abdomen nu este situația când merită să luați acest medicament. În primul rând, practic nu acționează asupra organelor viscerale. În al doilea rând, dacă este cauzată de ulcer gastric sau ulcer duodenal, utilizarea Aspirinei poate duce la sângerare, perforare, peritonită, cu toate consecințele care decurg din aceasta. Nu trebuie să vă opriți durerile spastice (colică renală, hepatică), practic nu ajută la fracturile osoase, ar trebui să fiți foarte atenți dacă suspectați un accident vascular cerebral hemoragic.

O altă indicație la fel de populară pentru utilizarea Aspirinei este ușurarea febrei. Oamenii de știință din secolul al XIX-lea au observat că acest medicament a fost capabil să reducă rapid febra și să nu afecteze normal. Acest lucru a făcut posibil ca acesta să fie utilizat ca tratament auxiliar pentru diferite boli infecțioase (ARVI, bronșită, pneumonie, pielonefrită, otită, angina, etc.). Cu toate acestea, trebuie reținut faptul că efectul Aspirinei este limitat doar de efectul simptomatic, adică maschează boala, diminuează pur și simplu starea pacientului. Este imperativ să se ia medicamente care afectează cauza (antigripă, antialergică, antibiotice, antimicotice, antiprotozoale etc.), deoarece fără aceasta agentul patogen va prolifera activ în corpul pacientului. În plus, multe microorganisme nu tolerează o temperatură ridicată a corpului (peste 38 ° C) și mor și, prin reducerea acesteia, o persoană face condițiile de ședere confortabile. Prin urmare, dacă există posibilitatea de a suferi o ușoară creștere a temperaturii, merită să faceți - recuperarea va veni mai repede.

Doar o jumătate de secol mai târziu, o altă indicație importantă a fost dezvăluită pentru utilizarea Aspirinei - prevenirea complicațiilor trombotice la persoanele cu risc crescut de accident vascular cerebral ischemic și infarct miocardic. Motivul este datorat neselectivității medicamentului - în plus față de inhibarea COX 2, inhibă, de asemenea, producerea de COX 1, ceea ce duce la inactivarea trombocitelor (celulele sanguine care asigură coagularea acestuia). Având în vedere faptul că inhibiția este ireversibilă, atunci după administrarea unei singure doze de Aspirină, acestea încetează să aibă un efect asupra întregii perioade a vieții lor (7-10 zile). Cu toate acestea, măduva osoasă le produce zilnic, astfel încât în ​​fiecare zi trombocitele active proaspete intră în sânge. Din acest motiv, persoanele cu un risc crescut de evenimente cardiovasculare au prezentat o doză zilnică regulată de doză de Aspirină 75-100 mg. Că este minimă în ceea ce privește dezvoltarea efectelor secundare, dar este suficientă pentru a priva activitatea de toate trombocitele.

Pentru confort, producătorul de Aspirină a lansat o formă specială a acestui medicament numit Aspirin Cardio. Tableta este acoperită cu un strat enteric, adică trece peste stomac și începe să fie absorbită în intestinul subțire. Bineînțeles, acest fapt nu elimină complet efectul ulcerogen al Aspirinei, dar într-o oarecare măsură își reduce probabilitatea, ceea ce este de asemenea bun, având în vedere că este necesar să-l luăm pentru viață.

Dacă o persoană nu are o formă specială de aspirină în trusa de prim ajutor, care conține o doză mică, atunci poate diviza o tabletă obișnuită care conține 500 mg în 4 părți. Rezultatul este o piesă care conține 125 mg de acid acetilsalicilic. Aceasta, desigur, nu este cea mai bună cale de ieșire, deoarece este puțin probabil ca chiar cel mai ascuțit cuțit să poată fi împărțit în părți egale, dar în orice caz, acest lucru este mai bun decât nimic. Cu toate acestea, la prima oportunitate merită să cumpere un medicament numit Aspirin Cardio.

Acestea sunt cele trei domenii principale în care Aspirina și-a găsit uzul. Cu toate acestea, în ciuda mai mult de 100 de ani de istorie a acestui medicament, oamenii de știință nu pune capăt acestui lucru. Diverse studii ale acestui medicament continuă. Ca urmare, au apărut studii care arată efectul său pozitiv în tratamentul pacienților cu cancer colorectal, în demența senilă, pentru prevenirea trombozei la pacienții infectați cu HIV. Epoca acestui medicament nu sa terminat, iar producătorul Aspirin poate primi mult profit, datorită noilor indicații pentru utilizarea acestui medicament minunat.

Contraindicații la aspirină

Există contraindicații la aspirină și limitează semnificativ lista persoanelor care o pot lua. Problema este că acest medicament inhibă activitatea a două tipuri de enzime de ciclooxigenază (tipurile 1 și 2), care afectează activitatea aproape a întregului corp. Prin urmare, efectele sale sunt foarte diverse și sunt departe de a fi mereu pozitive. Cea mai periculoasă complicație a Aspirinei este că, din cauza faptului că medicamentul blochează COX 1, ea lipsește apărarea peretelui stomacului. În cele din urmă, riscul de ulcerare crește semnificativ. Având în vedere faptul că încă inhibă activitatea plachetară și ameliorează durerea, probabilitatea de sângerare a ulcerului crește semnificativ. Prin urmare, principala contraindicație la aspirină este prezența ulcerului gastric, a ulcerului duodenal 12 și, în special, într-o stare de exacerbare (fără a menționa sângerarea). În aceste condiții, trebuie să alegeți o altă metodă de anestezie, reducerea febrei (analgezice selective - ibuprofen, meloxicam, celecoxib) sau prevenirea evenimentelor cardiovasculare (clopidogrel, prasagrel în asociere cu anticoagulante orale).

În plus, există alte contraindicații la aspirină:

  • intoleranța individuală (se poate manifesta destul de divers și depinde numai de persoana însuși);
  • reacții alergice în trecut la utilizarea de Aspirină sau alte analgezice (erupție cutanată de tip urticarie, angioedem, șoc anafilactic, sindrom Lyell sau sindrom Stevens-Johnson). Merită să aveți în vedere faptul că, atunci când reintroduceți reacția, poate fi mai puternică decât data anterioară (sensibilizare),
  • hemagregativă. Această boală este pusă de un medic, deci este puțin probabil să fie capabil să-l diagnostiți singur,
  • moderată până la astm bronșic sever. Există un tip special de boală - astmul aspirinic, care se caracterizează prin apariția convulsiilor după utilizarea acestui medicament sau a oricărui alt grup de analgezice nesteroidiene. Efectul aspirinei asupra sistemului respirator se manifestă printr-o contracție spastică a celulelor epiteliale ale mușchilor netezi ai bronhiilor.
  • Interacțiunea dintre aspirină și metotrexat la o doză mai mare de 15 mg pe săptămână contribuie la o creștere semnificativă a riscului de efecte toxice,
  • Utilizarea aspirinei în timpul sarcinii este absolut inacceptabilă în primul și ultimul trimestru,
  • Medicamentul este interzis copiilor sub 15 ani. Motivul este că luarea acestuia la un copil pentru o infecție virală poate declanșa sindromul Reye - aceasta este insuficiența hepatică acută. Această complicație a Aspirinei nu este la fel de obișnuită, însă prognoza pentru aceasta este foarte gravă: fiecare al treilea copil moare chiar și cu acordarea în timp util a îngrijirii medicale. Acest fapt a fost motivul interzicerii utilizării acestuia în rândul copiilor cu vârsta de până la 15 ani.

În plus față de cea absolută, există o serie de contraindicații relative la Aspirină, adică acelea în care utilizarea sa este posibilă, dar riscul și beneficiile potențiale ale acestui medicament trebuie cântărite. Printre acestea se numără:

  • ulcer gastric sau ulcer duodenal în trecut, chiar dacă au trecut mulți ani de la ultima exacerbare și nu există modificări în FGDS
  • Utilizarea de aspirină în timpul sarcinii în trimestrul II este permisă condițional, dacă beneficiul potențial depășește riscul posibil,
  • boli respiratorii cronice, în special cele asociate cu simptome de obstrucție bronșică,
  • gută și hiperuricemie,
  • boli hepatice și / sau rinichi cronice care duc la insuficiență renală sau hepatică,
  • polipoza nazală este o boală în care probabilitatea de astm bronșic indusă de aspirină crește de mai multe ori.

Utilizarea aspirinei în timpul sarcinii

Utilizarea aspirinei în timpul sarcinii este una dintre cele mai controversate probleme și provoacă multe discuții. Într-adevăr, există situații în care o femeie de vârstă mijlocie cu risc crescut de tromboză, care a luat anterior acest medicament, intenționează să devină mamă. Cu toate acestea, odată cu debutul sarcinii, situația se schimbă. Proprietățile Aspirinei de a inhiba activitatea prostaglandinelor pot juca o glumă crudă asupra mamei viitoare. Desigur, nu au fost efectuate studii speciale care să vizeze studierea siguranței utilizării acidului acetilsalicilic în această perioadă de viață din motive etice. Totuși, acestea au apărut la șoareci experimentali. Aceste teste au arătat că administrarea chiar și a unei doze mici de Aspirină în primul trimestru duce în mod credibil la apariția defectelor la copii. Femeile au avut observații care au arătat un risc crescut de avort spontan, sângerare și avort amenințat într-un stadiu incipient. De aceea, utilizarea aspirinei în timpul sarcinii în primul trimestru de sarcină este contraindicată.

În al doilea trimestru, acest medicament nu are un efect atât de grav asupra fătului, deoarece se formează bariera placentară, protejându-l de multe medicamente. Prin urmare, utilizarea Aspirinei este permisă în prezența unor indicații grele (indicate în instrucțiunile de uz medical și numai acolo). Cu toate acestea, medicul trebuie să cântărească argumentele pro și contra. Până în prezent, numirea acestui medicament este uneori întâlnită pentru indicații îndoielnice "de a subțiri sângele", "cu trombocite înalte" etc., dar acest lucru este inacceptabil.

Probabilitatea formării malformațiilor la făt în al treilea trimestru este practic redusă la zero, deoarece organele și țesuturile principale sunt deja formate. Dar proprietățile aspirinei pentru a reduce tonul mușchilor netezi pot duce la întârzierea nașterii unei femei, contracțiile sunt slabe și riscul de sângerare va fi mult mai mare. Din partea copilului, pot apărea complicații cum ar fi închiderea prematură a ductus arteriosus, hipertensiunea pulmonară, probleme cu ficatul și rinichii.

Utilizarea Aspirinei în timpul alăptării

Utilizarea Aspirinei în timpul perioadei de alăptare este o problemă foarte frecventă, deoarece, după nașterea copilului, toate forțele corpului femeii sunt aruncate în lactație și deseori suferă de răceală. Pentru a se recupera rapid, va trebui să ia mai curând sau mai târziu un medicament din grupul analgezic și antipiretic.

Utilizarea Aspirinei în timpul perioadei de alăptare este categoric inacceptabilă, deoarece medicamentul pătrunde în laptele matern și cu acesta în corpul copilului. După cum sa menționat mai sus, acest medicament nu este utilizat la copii în principiu (până la 15 ani), deoarece crește probabilitatea apariției sindromului Reye (degenerare grasă progresivă a ficatului cu encefalopatie). Cu cât vârsta copilului este mai mică, cu atât mai mare este probabilitatea acestei complicații și cu atât este mai puțin probabil ca un rezultat favorabil. Ce să faci atunci femeii care hrănește, dacă a răcit?

Utilizarea aspirinei în timpul perioadei de alăptare trebuie înlocuită cu medicamentele care sunt permise sugarilor. Există doar două dintre acestea: paracetamol și ibuprofen. Astfel, chiar dacă aceștia intră în corpul unui copil cu lapte matern, nu vor fi răniți.

Cu toate acestea, nu totul este atât de simplu. Mamele care alăptează suferă de boli ale inimii, vasele de sânge, însoțite de un risc crescut de tromboză, accident vascular cerebral și infarct miocardic, pot avea nevoie de administrarea zilnică regulată a acestui medicament. Utilizarea Aspirinei în timpul perioadei de alăptare este inacceptabilă, prin urmare, în acest caz, lactația trebuie oprită - sănătatea mamei este mai importantă deoarece are nevoie de creșterea copilului.

Aspirina dozare

Aspirina este acid acetilsalicilic. Pe baza numelui, crește aciditatea sucului gastric, care este foarte mare la o persoană înfometată (datorită creșterii producției de apă sărată proprie). Pentru a reduce riscul de ulcerație, trebuie luată înainte de a mânca, astfel încât comprimatul să nu fie în stomacul gol pentru mult timp. Aspirina începe la câteva minute după ce a luat-o, astfel încât scutirea de febră și durere apare foarte rapid.

Ar trebui să evitați să luați medicamentul înainte de culcare sau noaptea, deoarece riscul de sângerare spontană de la ulcerul de stomac crește semnificativ.

Dacă vorbim despre tratamentul simptomatic al infecțiilor virale respiratorii acute, ameliorarea durerii, în care se recomandă administrarea de Aspirină 500 mg pe pilula, nu se poate administra mai mult de 4 ori pe zi.

Pentru a preveni creșterea trombozei, se utilizează o altă formă de aspirină - o tabletă de 75 mg. Trebuie luată dimineața chiar înainte de masă. Nu beți sucurile de droguri sau băuturile din fructe.

Doza de aspirină

Dozele de aspirină variază și depind de indicațiile în legătură cu care se administrează acest medicament. Face parte dintr-o varietate de medicamente combinate.

  • Tableta obișnuită, care poartă numele de Aspirină, vine într-o doză de 500 mg.
  • Aspirin Express conține, de asemenea, 500 mg de acid acetilsalicilic, totuși, datorită faptului că este efervescent, efectul este mai rapid.
  • Aspirina 1000, destul de ciudat, conține, de asemenea, o doză de 500 mg, doar un ambalaj de 2 comprimate.
  • Aspirina Cardio este un medicament special conceput pentru prevenirea trombozei la persoanele cu risc crescut de atac de cord, accident vascular cerebral ischemic etc. Acesta conține 100 sau 300 mg de acid acetilsalicilic.
  • Aspirina C - tablete efervescente conținând 400 mg acid acetilsalicilic și 240 mg vitamină C.
  • Complexul combinat de medicamente Aspirin conține imediat 3 ingrediente active: acid acetilsalicilic, fenilefrină, clorfenamină în doze de 500 mg + 15,58 mg + 2 mg, respectiv. Se dizolvă în apă, iar efectul este și mai rapid.

Efectele secundare ale aspirinei

Efectele secundare ale Aspirinei întunecă toate efectele pozitive ale acestui medicament și reduc semnificativ situația când poate fi aplicată. Toate acestea sunt asociate cu efectul nediscriminator al medicamentului asupra ambelor tipuri de ciclooxigenază (tip 1 și tip 2). Ca urmare, este inhibată producția de prostaglandine, care au un efect protector asupra țesuturilor diferitelor organe.

Ca rezultat, pot fi identificate mai multe grupuri de efecte secundare ale Aspirinei.

  • Reacții de hipersensibilitate. Acestea se manifestă prin diferite reacții alergice (urticarie asemănătoare erupțiilor cutanate, angioedem, șoc anafilactic, sindrom Stevens-Johnson sau sindrom Lyell).
  • Complicații ale aspirinei în sistemul sanguin: anemie post-hemoragică, deficit de fier sau anemie hemolitică.
  • Tulburări ale tractului gastro-intestinal: dureri abdominale, formarea de ulcerații ale stomacului sau duodenului, gingii sângerate.
  • Tulburări ale sistemului nervos: dureri de cap (rareori), amețeli, accident vascular cerebral hemoragic.
  • Complicațiile de aspirină ale sistemului respirator: atac de astm astmatic, congestie nazală, sângerări nazale.
  • Reacții adverse din ficat și rinichi: insuficiență renală sau hepatică acută, creșterea transaminazelor hepatice, hemoragie în parenchimul renal, hematurie.
  • Alte tipuri de efecte secundare: apariția hematoamelor, erupții cutanate hemoragice, hemoragie în articulații (hemartroză), sângerare postoperatorie.

Dacă o persoană ia Aspirina, atunci nu este necesar ca toate complicațiile de mai sus să se dezvolte. Cu toate acestea, în cazul utilizării pe termen lung, probabilitatea este mult mai mare, prin urmare, atunci când apar primele simptome de deteriorare a sănătății, este necesar un număr întreg de sânge și consultați un medic.

Complicații severe Aspirină

Cele mai severe complicații ale Aspirinei, întâlnite în practica clinică, sunt următoarele:

  • șoc anafilactic, sindromul Lyell, Stevens-Johnson,
  • Sindromul Reye la copiii cu tratament simptomatic al ARVI,
  • sângerări datorate ulcerului stomacului sau duodenului,
  • insuficiență renală sau hepatică acută.

Riscul dezvoltării crește pe fondul utilizării pe termen lung a medicamentului.

Aspirina Supradozaj

Supradozajul cu aspirină apare atunci când o persoană consumă mai mult de 100 mg / kg pe zi, adică, pentru un bărbat de 70 de lire sterline, este de 7 g (14 comprimate de 500 mg). Este puțin probabil ca cineva cu un scop terapeutic să bea o astfel de mână, dar uneori apare ca rezultat al unei încercări de suicid sau din greșeală. Uneori, copiii pot fi interesați de aceste pastile, caz în care probabilitatea unei supradoze a aspirinei este mult mai mare, deoarece chiar și dozele terapeutice ale acestui medicament sunt interzise în pediatrie.

Având în vedere faptul că acest medicament este un acid, excesul de dozaj admisibil se va manifesta prin acidoză cu severitate variabilă. În lumina - este doar o durere de cap, greață și vărsături, palpitații, respirație rapidă, transpirație crescută. Pentru moderată până la aspirina severă caracterizată prin următoarele simptome de supradozaj: confuzie până la depresie și comă, hiperventilație, edem pulmonar non-cardiogen, asfixie, reducerea presiunii și inhibarea activității cardiace, insuficiență cardiacă, insuficiență renală acută, hemoragie gastro-intestinală, zgomote în urechi, surditate bruscă.

O supradoză de aspirina poate duce la moarte, iar prognoza va depinde de cât de repede va avea loc lavaj gastric pacient, ca stomacul lui a fost umplut înainte de a existat pastile (om rău bine hrănit ei aduc mai puțin) și cât de repede a fost dus la spital pentru tratament.

Interacțiunea cu alte medicamente cu aspirină

Interacțiunea dintre aspirină și alte medicamente este un punct crucial în utilizarea acestui medicament. Unele medicamente își măresc efectul, altele - slăbesc, iar altele - cresc riscul de reacții adverse.

  • Trebuie să fiți cât mai atent posibil dacă luați alte analgezice și medicamente antipiretice împreună cu Aspirina (ibuprofen, paracetamol). Acest lucru este adesea cazul în cazul răcelii, mai ales atunci când acestea sunt introduse în structura mijloacelor combinate, iar persoana nu sa familiarizat cu compoziția înainte de utilizare.
  • Interacțiunea dintre Aspirină și alte medicamente care diluează sângele (anticoagulante, antiagregante) crește riscul de sângerare și apariția ulcerelor gastrice. Unele boli necesită numirea unei terapii antiplachetare dublă sau chiar triplă, caz în care persoana trebuie să treacă periodic sânge ocult fecal și un număr total de sânge.
  • Utilizarea simultană cu citostatice (metotrexat) conduce la un efect toxic crescut asupra rinichilor.
  • Interacțiunea aspirinei cu digoxina poate duce la o supradoză a celei de-a doua și la apariția unor aritmii care pun în pericol viața.
  • De asemenea, fiți deosebit de atenți să fiți cei care suferă de diabet zaharat de tip 2 și să luați medicamente hipoglicemice. Aspirina slăbește efectul lor și poate necesita o creștere a dozei acestuia din urmă.
  • Administrarea în comun a acidului valproic (epilepsie) poate duce la creșterea efectului său toxic.
  • Ei bine, trebuie să știți: Aspirina și etanolul - nu cea mai bună combinație. Dacă se combină recepția lor, riscul de hemoragie gastrointestinală crește în mod repetat.

Instrucțiuni speciale pentru aspirină

Instrucțiunile speciale pentru Aspirină includ o listă a acelor situații în care utilizarea sa poate declanșa dezvoltarea complicațiilor. Trebuie să citiți primul punct înainte de a începe tratamentul.

  • Principala indicație specială pentru Aspirina este că prezența în trecut a alergiilor la orice analgezic crește riscul unei reacții similare cu acest medicament. Și poate fi chiar mai puternică, pe măsură ce se dezvoltă o sensibilizare. De obicei, reacția se dezvoltă în câteva minute, iar medicamentul antihistaminic trebuie să fie la îndemână. Persoanele care suferă de astm ar trebui, de asemenea, să fie atente, deoarece medicamentul poate declanșa un atac.
  • Primirea mai multor analgezice este nedorită. Uneori acest lucru nu poate fi evitat atunci când, de exemplu, pacientul are o boală reumatică care necesită tratament cu AINS și o răceală. Tratamentul trebuie să fie cât mai atent posibil.
  • De asemenea, o indicație importantă pentru Aspirină este monitorizarea stării ficatului, a rinichilor și a tractului gastro-intestinal. Desigur, o pastilă luată de la căldură este puțin probabil să aibă vreun efect semnificativ. Dar, pe fundalul administrării pe termen lung, sunt posibile complicații. Prin urmare, o dată la fiecare 3-6 luni, este necesar să se monitorizeze parametrii de bază ai sângelui, urinei și să se supună gastroscopiei.
  • O altă indicație importantă pentru Aspirină este că nu trebuie luată de femei gravide, care alăptează și de copii sub 15 ani. Pentru această categorie de persoane, există doar două analgezice sigure: ibuprofen și paracetamol.

Influența Aspirinei asupra capacității de a conduce un vehicul

Studiile clinice efectuate nu au evidențiat niciun efect al Aspirinei asupra capacității de a conduce o mașină. Nu afectează funcția mentală, nu determină o încetinire a reacției.

Raport preț / performanță / siguranță Aspirină. Opiniile diferite

Aspirina nu poate fi numită un medicament scump. O formă simplă a medicamentului (care conține 500 mg acid acetilsalicilic) se vinde la prețuri cuprinse între 240 și 350 ruble pe ambalaj. Aspirina cardio va costa chiar mai puțin - de la 88 la 250 de ruble. Tablete efervescent Aspirin Express poate fi achiziționat pentru 220 ruble pentru 12 comprimate. Astfel, medicamentul face parte din categoria bugetului și este accesibil pentru majoritatea oamenilor din țara noastră.

Eficacitatea Aspirinei este fără îndoială. Peste 100 de ani de experiență în aplicație este rezultatul faptului că funcționează cu adevărat. Cu alte cercetări, apar noi indicații. La început a fost doar febră și durere, după 50 de ani prevenirea evenimentelor cardiovasculare a fost adăugată pe fondul trombozei, iar astăzi apar noi domenii de utilizare (cancer colorectal, demență senilă etc.). Toate acestea sunt confirmate de studiile clinice moderne.

Aspirina este piatra de temelie a terapiei. Un curs scurt nu va avea cel mai probabil nici un efect asupra sănătății. Dar o administrare pe termen lung, mai devreme sau mai târziu, cu un număr mare de persoane, conduce la apariția ulcerului la stomac și la sângerarea acestora. Cu toate acestea, monitorizarea și administrarea în timp util a medicamentelor gastroprotective reduce această probabilitate.

Analogi ai Aspirinei

Aspirina este denumirea comercială a unui medicament care conține acid acetilsalicilic. Acesta este un medicament original care a fost sintetizat de Bayer. Cu toate acestea, astăzi mai mult de 200 de analogi de aspirină sunt vânduți în țara noastră. Este inclusă în structura unui număr mare de medicamente combinate, care în majoritatea cazurilor sunt utilizate pentru tratamentul simptomatic al răcelii sau pentru ameliorarea durerii.

  • Aspirina care conține numai acid acetilsalicilic - Sanovask, Aspikard, Cardi ASK, ASK-cardio, Trombo Ass etc.
  • Ansamblurile de aspirină care conțin acid acetilsalicilic și clopidogrel (pentru cei cărora li se prezintă terapie dublă antiplachetară) - ClopidrantA, Clopidogrel Plus, Plagril A și altele.
  • Analogi ai Aspirinei care conțin acid acetilsalicilic și magneziu (pentru protecție suplimentară a peretelui stomacal) - ThromboMag, Phasostabil, Frombital Forte etc.
  • Preparat combinat care conține acid acetilsalicilic, paracetamol și cafeină - Citramon, Citramon P, Citramon Extra Cap, Migrenol Extra, Kofitsil Plus, Exedrin etc.
  • Preparatul combinat care conține acid acetilsalicilic și glicină - Alka-Prim și altele.
  • Preparat combinat care conține acid acetilsalicilic și vitamina C, - Asprowit C, etc.

Lista de analogi ai Aspirinei poate fi continuată de foarte mult timp. Toate medicamentele care conțin acid acetilsalicilic se găsesc cu ușurință în Registrul de Stat al Medicamentelor din Federația Rusă (pe site-ul său oficial).

Condițiile de depozitare a aspirinei

Având în vedere că medicamentul este strict interzis copiilor, depozitarea Aspirinei ar trebui să fie în acele locuri unde copiii nu pot ajunge. Acestea pot fi rafturi sau dulapuri de top. Cu toate acestea, este de dorit ca nu există lumină soarelui, deoarece principala condiție pentru păstrarea proprietăților medicamentului este depozitarea Aspirinei într-un loc întunecat. Acest lucru este deosebit de important atunci când pastilele sunt într-un borcan transparent.

O altă condiție importantă de depozitare pentru aspirină este menținerea temperaturii. Nu ascundeți tabletele în apropierea bateriei sau a băii, deoarece temperatura optimă nu trebuie să depășească 25 ° C. Cu toate acestea, păstrarea Aspirinei în frigider nu este cea mai bună modalitate de a păstra proprietățile sale benefice, așa că trebuie doar să găsiți un loc răcoros în apartament departe de copii și animale de companie.

Perioada de valabilitate Aspirina

Producătorii de Aspirină specifică o durată de valabilitate diferită pentru denumirile comerciale individuale și analogii acestui medicament. Poate fi de la 2 la 5 ani. După terminarea sa de a lua drogul este categoric inacceptabil.

Condiții de vacanță din farmacii Aspirină

De droguri este eliberat din farmacii în mod liber, o prescripție de la medicul nu este necesară.

Producătorul de aspirină

Originalul de droguri Aspirin a fost creat de compania germană Bayer 6 martie 1899. După aceea, pentru o lungă perioadă de timp, numai ea putea să vândă acest medicament și să primească o întoarcere de la el. Cu toate acestea, astăzi există un număr mare de producători de Aspirin: sunt printre companiile farmaceutice străine și naționale. Externe - Dr. Raddis, Bristol-Myers Squipp, Sanofi-Aventis și altele, și pe piața internă - Valenta, Tatkhimpreparaty, Vertex, Obolensky și altele.

Aspirina. Instrucțiuni privind pregătirea, utilizarea, prețul, forma de eliberare, calculul dozei pentru copii

Site-ul oferă informații de fundal. Diagnosticarea adecvată și tratamentul bolii sunt posibile sub supravegherea unui medic conștiincios. Orice medicamente au contraindicații. Consultarea este necesară

Determinarea medicamentului

Aspirina sau acidul acetilsalicilic este un medicament care are analgezic, efect antiinflamator și antipiretic, și este, de asemenea, utilizat ca un medicament care este capabil subțire de sânge și a reduce riscul de tromboza (efectul antiagregant plachetar). Aspirina împreună cu medicamente precum analgin, naproxen, ibuprofen și diclofenac sunt incluse în grupul de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

Acidul acetilsalicilic se află pe lista celor mai importante medicamente nu numai în Federația Rusă, ci și în Organizația Mondială a Sănătății.

Acidul acetilsalicilic a fost inițial sintetizat în 1853, iar în 1887 acest medicament a fost brevetat de compania germană Bayer sub denumirea comercială Aspirin.

Tipuri de medicamente, denumiri comerciale ale analogilor, forme de eliberare

Aspirina este disponibilă în mod obișnuit sub formă de tablete. Cel mai des se găsește în farmacii sub formă de tablete convenționale, tablete acoperite enteric (se dizolvă nu în stomac, ci în intestin) și sub formă de tablete efervescente. De asemenea, acidul acetilsalicilic poate fi găsit sub formă de pulbere pentru prepararea soluției efervescente.

Mecanismul acțiunii terapeutice a medicamentului

Acidul acetilsalicilic, ca și alte medicamente din grupul de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, are un efect combinat. Efectul antipiretic al aspirinei se bazează pe capacitatea sa de a influența centrul de termoreglare, care se află în hipotalamus. Aspirina poate schimba punctul de reglare a temperaturii corpului într-unul mai mic. În viitor, se înregistrează o creștere a proceselor de transfer termic și o scădere a proceselor de generare a căldurii (transpirație crescută, expansiunea vaselor de sânge periferice, precum și o ventilație sporită a plămânilor).

Aspirina are, de asemenea, un efect moderat antiinflamator. Această acțiune este posibilă datorită capacității medicamentului de a se lega cu o enzimă specială - ciclooxigenază. Ciclooxigenaza este principalul "furnizor" de substanțe biologic active (mediatori) care sunt implicați în răspunsul inflamator (prostaglandine). Aspirina se leagă ireversibil la enzima ciclooxigenază și inhibă eliberarea de prostaglandine. De asemenea, acidul acetilsalicilic reduce aportul de energie al procesului inflamator.

Efectul analgezic (analgezic) al aspirinei se bazează pe capacitatea de a reduce concentrația de bradikinină, care, de fapt, este unul dintre mediatorii principali care asigură sensibilitate la durere în țesuturi. De asemenea, acest efect se realizează prin reducerea producției de prostaglandine, care duc la creșterea durerii.

Aspirina poate fi utilizată ca medicament subțierea sângelui. Legarea ireversibilă la enzima ciclooxigenază, acidul acetilsalicilic blochează formarea nu numai a prostaglandinelor, ci și a tromboxanilor. Aceste substanțe biologic active pot să contracteze vasele de sânge, să crească presiunea în interiorul arterelor și să activeze agregarea plachetară (procesul de lipire a plăcilor de sânge împreună). Alte mecanisme care permit aspirinei să reducă riscul formării cheagurilor de sânge nu sunt, de asemenea, pe deplin înțelese. Este de remarcat faptul că acidul acetilsalicilic este utilizat pentru prevenirea trombozei la indivizi care au suferit un infarct miocardic, accident vascular cerebral, precum și cei cu ateroscleroză.

Pentru ce sunt prescrise patologiile?

Aspirina este utilizat pe scară largă ca medicament pentru ameliorarea condițiilor febrile, precum și pentru medicamentele anestezice principale pentru dureri de severitate ușoară sau moderată de origine diferită. De asemenea, acidul acetilsalicilic este utilizat ca medicament care reduce riscul formării cheagurilor de sânge în vase.

Cum să utilizați medicamentul?

Aspirina poate fi administrată independent și ca parte a diferitelor medicamente. Pentru reducerea temperaturii generale a corpului în timpul febrei, precum și pentru ameliorarea diferitelor dureri (cefalee, durere de dinți, dureri musculare, dureri nervoase), administrați o singură dată 40-1000 miligrame de aspirină (doza este ajustată individual). Tabletele trebuie administrate la intervale de 4-6 ore. Doza maximă care poate fi consumată pe zi este de 3 până la 4 grame (supradozajul duce la deteriorarea creierului, a ficatului, a rinichilor, a plămânilor). Se recomandă administrarea aspirinei după mese. Pentru a scuti febra, folositi medicamentul nu trebuie sa fie mai mult de 3 zile, si pentru a reduce severitatea durerii - nu mai mult de o saptamana.

Pentru tratamentul reumatismului, miocardită de natură alergică infecțioasă, precum și a artritei reumatoide, adulților li se prescrie o doză zilnică în cantitate de 2 până la 4 grame. Pentru copiii de până la un an, se administrează o singură doză de 50 miligrame de aspirină, de la doi ani la 100 miligrame, de la trei ani la 150 mg și la vârsta de patru ani până la 0,2 grame. După cinci ani, copiii pot fi prescris comprimate de 250 miligrame pentru o singură doză.

Pentru a preveni dezvoltarea infarctului miocardic și accident vascular cerebral, care poate fi cauzată de tromboza vasculară (blocaj vascular cu un tromb), aspirina este utilizată la o doză de 100-300 miligrame pe zi sau 300 miligrame pe zi.

Posibile efecte secundare

Utilizarea aspirinei este asociată cu o serie de efecte secundare. Aspirina, ca aproape orice medicament, poate produce reacții alergice. Merită menționat faptul că, ca orice medicament din grupul de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene, aspirina poate provoca sau agrava ulcerul duodenal și ulcerul gastric (efect ulcerogen).

Luarea aspirinei poate duce la următoarele reacții adverse:

  • tulburări ale tractului digestiv;
  • tulburări ale sistemului urinar;
  • tulburări ale sângelui;
  • manifestări alergice;
  • tulburări ale sistemului nervos central.

Tulburări ale tractului digestiv

Luarea de doze mari de aspirină poate provoca simptome cum ar fi arsuri la stomac, greață sau vărsături. În mod frecvent, aceste simptome apar în timp ce luați aspirină sub formă de comprimate nesaturate. De aceea, persoanele care au deja diverse boli ale tractului gastro-intestinal, se recomandă administrarea comprimatelor de aspirină cu un strat enteric. Carcasa acestor tablete este practic insolubilă sub influența sucului gastric și absorbită numai în intestinul subțire. În unele cazuri, acidul acetilsalicilic poate determina modificări temporare ale țesutului hepatic. Cel mai adesea acest lucru se manifestă prin creșterea activității transaminazelor hepatice (enzime implicate în biotransformarea aminoacizilor).

Trebuie remarcat faptul că, în cazuri rare, aspirina poate provoca apariția ulcerelor gastrice sau duodenale și, în cazuri foarte rare, duce la ulcere perforate (perforative). Aspirina afectează nu numai agresiv membrana mucoasă a stomacului și a duodenului, ceea ce duce la inflamație și hemoragie gastro-intestinală, dar inhibă și procesul de coagulare a sângelui. Pentru a reduce efectul ulcerogen, aspirina se recomandă a fi luată numai după mese și pentru a bea multă apă sau lapte. De asemenea, puteți șterge tablete sau puteți lua comprimate speciale cu un strat enteric.

Acțiunea ulcerogenă a aspirinei poate duce la următoarele patologii:

  • ulcer de stomac;
  • ulcer duodenal.
Un ulcer gastric este o patologie în care apare un defect la o anumită parte a mucoasei gastrice, care se vindecă în continuare cu formarea țesutului cicatrician. Această patologie se caracterizează prin perioade alternante de exacerbare și remisiune (slăbirea sau dispariția completă a simptomelor). De regulă, agravarea ulcerului de stomac apare în primăvară sau toamnă. Principalul simptom al ulcerului la stomac este prezența durerii în abdomenul superior (epigastrul), care apare după masă. De asemenea, caracterizat prin prezența unor simptome cum ar fi arsuri la stomac, greață și / sau vărsături după masă, precum și pierderea în greutate.

Un ulcer duodenal este caracterizat prin apariția unui defect al mucoasei duodenale. Pentru ulcerele duodenale caracterizate prin așa-numita durere de post, care are loc pe stomacul gol și dispare după masă. Durerea poate crește în timpul exercițiilor, cu o pauză lungă în mese, precum și de alcool. Pentru ulcerul duodenal este de asemenea caracterizat de sezonalitatea exacerbărilor (toamna și primăvara).

În unele cazuri, efectele aspirinei asupra membranei mucoase a tractului digestiv pot duce la sângerări gastrointestinale. Aceste sângerări pot fi ascunse (să fie cronice) sau masive. În faza inițială de sângerare (perioadă latentă), sunt incluse și procese compensatorii, care vizează restabilirea volumului circulant al sângelui. În viitor (perioadă generalizată), cu pierderi semnificative de sânge, există o scădere a tensiunii arteriale, o creștere a numărului de contracții cardiace, precum și o creștere a respirației. Pielea și membranele mucoase devin palide în culoare (sângele arterial practic nu hrănește aceste țesuturi), există zgomot în urechi, slăbiciune, amețeli și, uneori, leșin.

Încălcarea sistemului urinar

Încălcarea organelor care formează sânge

Manifestări alergice

Ca și în cazul oricărui alt medicament, aspirina poate provoca diverse reacții alergice. Alergia la medicamente apare din cauza sensibilității individuale crescute la medicament. Odată ajuns în organism, medicamentul este perceput ca un alergen (substanță străină). Ulterior, mecanismele complexe apar în țesuturile cu eliberarea unei cantități mari de histamină (substanță biologic activă). Această substanță crește permeabilitatea vaselor de sânge și promovează eliberarea fluidului din patul vascular direct în țesut (formarea edemului).

Luarea aspirinei poate fi însoțită de următoarele reacții alergice:

  • urticarie;
  • alergie rinită;
  • angioedem (angioedem);
  • sindrom de detresă respiratorie;
  • șoc anafilactic.
Urticaria este una dintre cele mai comune forme de alergie la medicamente. Urticaria provoacă blistere intensă pe piele, asemănătoare arsurilor urzică. Erupțiile cutanate pot fi simple sau mari și pot afecta majoritatea corpului. Pielea de la locul leziunii se transformă rapid în roșu și apoi apar bule pe ea cu un lichid transparent de diferite mărimi (ca o pieptăreală). Uneori, cu urticarie, se observă simptome precum greață, vărsături și dureri abdominale.

Rinita alergică sau febra fânului nu este decât inflamarea mucoasei nazale. Cu această reacție alergică, se observă congestie nazală, umflături, mâncărime ale mucoasei nazale și strănut frecvent.

Angioedemul sau angioedemul, precum și urticaria, sunt una dintre cele mai frecvente manifestări ale alergiei la medicamente. În cazul angioedemului, pielea nu devine, de obicei, roșie. Această formă de alergie afectează straturile mai profunde ale pielii (spre deosebire de urticarie), și anume țesutul gras subcutanat al pleoapelor, buzelor, gurii, obrajilor, organelor genitale și, uneori, membrelor. Edemul dispare de obicei în câteva ore după debut. Edemul Quincke poate fi însoțit de simptome precum greață, vărsături și durere în abdomenul superior.

Sindromul de detresă respiratorie este o condiție care pune în pericol viața în care apare un proces inflamator difuz în plămâni (cel mai mult țesut pulmonar este afectat). În primul rând, apar dificultăți de respirație și tuse uscată. Procesele patologice conduc la acumularea de lichid inflamator în plămâni (exudat). Mai târziu, în plămâni, procesul de schimb de gaze este distrus, ceea ce contribuie la dezvoltarea insuficienței respiratorii.

Șocul anafilactic este una dintre cele mai periculoase forme de alergie la medicamente, deoarece dacă victima nu este tratată prompt, atunci probabilitatea decesului este ridicată. Șocul anafilactic se caracterizează prin eliberarea histaminei în cantități foarte mari, ceea ce duce la afectarea circulației sângelui în organe, cum ar fi ficatul, plămânii, inima și creierul. Această afecțiune se manifestă prin scăderea tensiunii arteriale, creșterea frecvenței cardiace, urticarie și cianoză (pielea și mucoasele devin albăstrui).

Încălcări ale sistemului nervos central

Luarea de doze mari de aspirină poate duce la iritarea celulelor nervoase ale sistemului nervos central. Acest efect se poate manifesta prin amețeli, cefalee, tinitus și, în unele cazuri, duce la pierderea temporară a auzului.

Este de remarcat faptul că este extrem de nedorit să se prescrie acid acetilsalicilic pentru tratamentul febrei cauzate de diferite boli virale (varicela, rujeola, gripa) la copiii sub 12 ani. Acest lucru se datorează faptului că în acest caz poate exista o complicație extrem de periculoasă pentru viață - sindromul Ray. Principalele manifestări ale acestei patologii sunt umflarea creierului și a leziunilor hepatice (infiltrații grase). Sindromul Reye apare datorită încălcării anumitor procese în metabolism. Aceste tulburări duc la deteriorarea componentelor celulare (mitocondriile), care sunt responsabile pentru furnizarea energiei diferitelor procese. La aproximativ 4-6 zile după o boală virală la copii, apare vărsături grave, care nu aduce scutire. Există, de asemenea, o tulburare mentală până la comă. Mortalitatea în sindromul Ray este de aproximativ 25-30%.

Costul aproximativ al medicamentului

Aspirina este un medicament extrem de frecvent care poate fi găsit în orice farmacie. Mai jos este un tabel cu costul mediu al acidului acetilsalicilic din Rusia.